11. února 2016 13:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

18. díl Kurzu právní sebeobrany: Spory s řemeslníky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Spory s řemeslníky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spory s řemeslníky. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Stavba ani rekonstrukce se bez nich neobejde. Ne každý z nich ale odvede svoji práci stoprocentně. S řemeslníky, kteří nedodrželi termíny, vyžadovali další platby nebo odmítli řešit vady své práce nebo reklamace se už setkali mnozí. Přitom podobným nesnázím lze snadno předejít: stačí sepsat dobrou, co nejkonkrétnější smlouvu, s jejíž pomocí se podobné problémy řeší snáz.

Mladý pár si koupil byt ve starém domě, který ale před nastěhovánímvyžaduje rekonstrukci. Nová kuchyň i koupelna, vymalování a celková výměna vypínačů a osvětlení – během několika týdnů se v bytě vystřídají truhlář, zedník, instalatér, malíř a elektrikář. Acelkem snadno se pak stane, že práce některého z nich nebude provedena včas a úplně bezchybně.

První krok, když člověk hledá řemeslníka, je pečlivý výběr. Někdy není čas, třeba když praskne potrubí a byt zaplavuje voda, ale při větších stavbách nebo rekonstrukcích se vyplatí poptat hned několik firem. A ideálně takových, na které máme dobré reference od přátel nebo je alespoň doporučují jejich klienti na internetu.

Co je psáno, to je dáno

„S řemeslníkem je nutné mít sepsanou dobrou smlouvu o dílo. V ní by mělo být vymezeno kromě jiného to, co přesně bude dílem, co bude případnou vadou a jak se v takovém případě bude postupovat,“ vysvětluje advokát Vojtěch Steininger.

„U drobných oprav postačí ústní smlouva. Objednavatel by si ale vždy měl vyžádat alespoň nějaké potvrzení o povaze díla, jeho provedení, zaplacené ceně, a to zejména pro případné reklamace,“ uvádí Filip Melzer, expert na občanské právo z olomoucké právnické fakulty. „Ale čímnákladnější nebo složitější dílo je a čím je reálnější možnost pozdější reklamace, tím je vhodnější trvat na písemné formě,“ dodává.

Výhody písemné smlouvy jsou očividné. Například pokud si člověk ústně dohodne s topenářem výměnu topných těles v bytě, zaplatí mu zálohu v řádu desítek tisíc korun a následně není spokojen s jeho prací, jen těžko se domůže nápravy. Pokud dojde na soudní spor, rozsah objednaných prací, požadované materiály nebo termín dokončení díla je v případě ústní smlouvy nemožné dokázat.

.

  • 0Diskuse
Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky