Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

18 radnic ze Šluknovska volá SOS: Bojíme se protiromských nepokojů

Česko

  6:00
PRAHA/ŠLUKNOVSKO - Před třemi lety se nejsevernějším výběžkem republiky prohnala intenzivní vlna rasisticky motivovaných demonstrací. Pořadatelé většinou z Dělnické strany sociální spravedlnosti mířili proti romským komunitám žijícímna Šluknovsku. Po nepokojích zůstala jen pachuť, pár pracovních míst navíc a sliby politiků, že teď už konečně pomohou.

Demonstrace ve Varnsdorfu (17. září) foto:  František Vlček, Lidové noviny

Nestalo se. Místní starostové proto znovu naléhavě žádají vládu, aby se už situací v neklidném regionu začala vážně zabývat. „Šel jsem v pátek z práce domů a vidím další tři chybějící kanalizační výpusti. Ráno v sobotu si chci pospat a mí romští sousedé zrovna v půl sedmé rozřezávají lednici. Nemáme na ně žádné páky, je to pořád dokola. Měl jsem toho už dost,“ popisuje starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart minuty předtím, než zasedl k počítači a začal psát dopis českému premiérovi. Spolu s ním se pod volání o pomoc podepsalo dalších sedmnáct starostů ze Šluknovska, dopis odeslali v půlce týdne.

Atmosféra se nezměnila „Celková situace a atmosféra se příliš nemění. I nadále jsme tu svědky obchodování s drogami a snaha něco řešit se už ani nepředstírá,“ píší Bohuslavu Sobotkovi hlavy obcí ze severu země.

Varují vládu v Praze, že pokud nezačne okamžitě jednat, letos v létě se hole, zápalné lahve a létající kameny na náměstí šluknovských měst a obcí vrátí. „Na podzim budou komunální volby a obáváme se toho, že extremisté budou chtít opět využít příležitost a začnou tu opět rozdmýchávat protiromské nálady,“ obává se starosta Linhart. „Lidé jsou už naštvaní, jsme to my, na kom si vybíjejí zlost, jsme první na ráně,“ popisuje každodenní realitu ve Šluknově jeho starostka Eva Džumanová, další ze signatářů dopisu pro premiéra Sobotku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!