Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

20 let od roku 1989: Nobel pro střední Evropu

Česko

STOCKHOLM V roce, kdy se připomíná 20. výročí pádu komunismu ve střední Evropě, získala Nobelovu cenu za literaturu autorka, jejíž životní osud je výmluvným příběhem z tohoto regionu.

Šestapadesátiletá spisovatelka Herta Müllerová se narodila do německé rodiny v rumunském Banátu. Její otec sloužil během druhé světové války u jednotek SS. Autorčina matka pak byla na konci války společně s dalšími rumunskými Němci odvlečena do sovětského gulagu, kde živořila celých pět let.

Budoucí autorka sice mohla vystudovat na temešvárské univerzitě německou a rumunskou literaturu, ale pak už byl její osud výrazně ovlivňován Ceauseskovým režimem. První kniha povídek Niederungen mohla vyjít až po několika letech, a to pouze ve zcenzurované podobě.

Poté, co literátka odmítla spolupráci s tajnou policií Securitate, ji její pracovníci začali sledovat a byla vyhozena z práce. V roce 1987 tak odešla s manželem, spisovatelem Richardem Wagnerem, do Západního Německa.

O tom, že vypjatý antikomunismus Herty Müllerové nepolevil ani po roce 1989, svědčí to, že vystoupila z PEN klubu poté, co se v roce 1997 ten západoněmecký spojil s východoněmeckým. A i nadále ve svých článcích zdůrazňuje propojení některých lidí právě s tajnou policií Securitate.

Autorka vydala již dvě desítky děl, která byla ověnčena řadou ocenění. Česky však zatím žádná z jejích knih nevyšla. Nejnovějším počinem Herty Müllerové je román Atemschaukel, který se vrací na konec druhé světové války, kdy byli rumunští Němci odvlečeni do ruských gulagů. Hlavní postavou je zde básník Oskar Pastior (1927–2006).

Herta Müllerová je nyní již šestou evropskou nositelkou Nobelovy ceny za literaturu v řadě. A ačkoliv se její jméno mezi tipy na letošního laureáta objevilo, dá se mluvit o velkém překvapení.

Více informací na straně 9

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...