Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rok rekordního sucha. Mizí rybníky, zemědělci musí hledat odolnější rostliny

Česko

  18:30
Rok 2015 je oficiálně nejteplejším rokem zaznamenané historie, potvrdila světová meteorologická organizace.

Ilustrační foto foto: www.intersucho.cz

Kdo mohl, utíkal v letošním žhavém létě do hor nebo k vodě. Jenže její zásoby se leckde tenčily. Dokonce i v Krkonoších, například v okolí Svobody nad Úpou, začaly lidem na stráních vysychat studny. Nebylo to jen extrémním horkem, ale i zásahy člověka do přírody či degradací půd – jako na mnoha jiných místech, odkud voda až příliš rychle odtéká.

„Vodu je nutné zadržovat jak pro období sucha, tak při přívalových deštích. Z české krajiny zmizelo od poloviny 19. století více než tři tisíce větších rybníků s akumulační plochou nad půl hektaru; včetně těch menších jich ubylo dohromady skoro 20 tisíc,“ řekl LN profesor Bořivoj Šarapatka, předseda České pedologické společnosti. Narušená krajina a erozí ničená půda (jež letos měla i svůj Mezinárodní rok půdy) nedokáží vodu zadržovat. A přibývá také extrémů, kdy epizody sucha střídají přívalové lijáky, což absorpci srážek nepomáhá.

PETRÁČEK: Sucho a co dál

Nedostatek deště byl navíc v uplynulém roce opravdu citelný. Situaci v Česku již od srpna 2012 monitoruje webová stránka Intersucho. cz, kterou provozují vědci převážně z centra CzechGlobe. Interaktivní mapa srovnává aktuální nasycení půd se stejným obdobím za posledních padesát let a pro konkrétní dny, okresy a kraje hodnotí závažnost situace.

Sucho (ilustrační foto)

Nejhoršími stupni S4 (výjimečné) a S5 (extrémní sucho) byl letos hodnocen květen v jižních Čechách, červen ve středních Čechách i na severní Moravě a počátkem července už vlastně celé území ČR. Kritickým obdobím byl konec července a první půlka srpna, kdy se mapa země zbarvila do temných karmínových tónů. Hrozivé sucho bylo ještě i v září.

Co je to sucho?

Zdánlivě jasná definice není až tak samozřejmá. Jde o geograficky proměnlivý stav, rozličně i subjektivně vnímaný. Obecně řečeno jde o nedostatek srážek (a vody v terénu) v nějakém delším časovém období. V Česku to bývá typicky v řádu několika týdnů až měsíců. Sucho způsobuje potíže zejména v zemědělství, lesnictví a vodním hospodářství.

Experti rozeznávají čtyři typy sucha: meteorologické (záporné odchylky od normálu srážek v daném období), zemědělské (nedostatek vláhy pro plodiny), hydrologické (snížení hladiny řek a potoků) a také socioekonomické, které již přímo postihuje obyvatelstvo.

Tak vypadala mapa sucha v Česku v červenci 2015

Klimatologové předpovídají, že podobné extrémy budou čím dál častější. „Například zemědělci budou muset více využívat technologie, jež šetří vodu, pravděpodobně se změní i skladba používaných odrůd. Bude nutné podporovat různá opatření, jež pomohou zadržet vodu v krajině,“ míní Šarapatka, který varuje před miliardovými ztrátami v hospodářství.

Řešit sucho jsme měli už čtvrt století, říká Jurečka

V souvislosti s globální změnou klimatu se už mění zaseté plodiny – a to i v tuzemsku. V nížinách se objevuje vůči vedrům odolnější sója nebo čirok, na Českomoravské vrchovině místo brambor roste už i kukuřice. „Mohou za to změny klimatických podmínek. Vegetační stupně se posunuly o desítky až stovky metrů výše,“ řekl LN v srpnu Miroslav Trnka z Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Zemědělství prochází – a ještě nejspíše projde – značnou proměnou, jež je vyvolávána právě suchy a vysokými teplotami.

Nejžhavější rok dějin

Ty byly letos nejvyšší v zaznamenané historii. „Průměrná teplota v roce 2015 bude nejvyšší od předindustriálních dob, od prvních záznamů z roku 1850,“ uvedl koncem listopadu Michel Jarraud, šéf Světové meteorologické organizace (WMO). V porovnání s průměrem z let 1880 až 1899 se svět v průměru oteplil skoro o jeden stupeň Celsia. Podle prestižního vědeckého časopisu Nature prožíváme nejteplejší pětiletku v dějinách: v letech 2011–2015 byla globální teplota o 0,57 stupňů Celsia vyšší než v průměrných měřeních z období 1961 až 1990.

Už prý nejde o to, zda někdo klimatickým změnám věří, či ne. Jsou faktem. Paul Williams, klimatolog z University of Reading, říká: „Jinak by musela být všechna ta teplotní měření, satelitní pozorování, letokruhy, vzorky z ledovců i změřené hladiny oceánů... špatně.“

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...