Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

20miliardový trest pro aerolinky

Česko

Skupině aerolinek hrozí za kartelovou dohodu pokuta 800 milionů eur.

BRUSEL Letecké společnosti British Airways, Air France-KLM a dalších 11 aerolinek čelí pokutě až 800 milionů eur (téměř 20 miliard korun) za kartel v nákladní dopravě. Včera večer to uvedla agentura Reuters, která se odvolává na informovaný zdroj. Ke konci tak směřuje případ, který se vleče více než čtyři roky.

„Pokutováno bude 13 aerolinek, z nichž šest je mimoevropských,“ řekl zdroj.

Zásah na obou stranách Atlantiku Eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia má výši pokuty oznámit v úterý v pět hodin odpoledne na tiskové konferenci v Bruselu.

První podezření na kartel v nákladní letecké dopravě padlo v roce 2006.

Regulační úřady na obou stranách Atlantiku tehdy provedly koordinovanou razii v podezřelých aerolinkách, v prosinci 2007 pak Evropská komise podezřelé dopravce obvinila.

Na odhalení leteckého kartelu se podílely úřady ve více zemích včetně amerického ministerstva spravedlnosti. Zdroj řekl, že British Airways mohou zaplatit pokutu až 120 milionů eur (asi 2,9 miliardy korun). Jiný zdroj v říjnu řekl, že Evropská komise zvažuje pro British Airways pokutu 60 až 80 milionů eur, tehdy ale případ nebyl v takové fázi, jako je nyní.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: