Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚21. srpen FŮJ‘. V Adršpachu někdo obnovil pětimetrový nápis odsuzující sovětskou okupaci

Skalní útvar Milenci v Adršpašských skalách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skalní útvar Milenci v Adršpašských skalách. | foto: Pixabay.com

ADRŠPACH (Náchodsko) V Adršpašských skalách na Náchodsku někdo poškodil jeden z nejznámějších skalních útvarů zvaný Milenci. Neznámý pachatel tam bílou barvou napsal: „21. srpen FŮJ“. Výstup na skalní útvar zvládnou jen zkušení horolezci.

Případem se zabývá policie. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. Nápis ve výšce asi 60 metrů má na výšku asi 1,5 metru a na šířku okolo pěti metrů.

„Výsledný nápis je na majetku podléhajícímu ochraně podle zvláštního předpisu a jeho zhotovení vykazuje znaky spáchání protiprávního jednání. Škodu vyčíslenou zatím nemáme. Podle výše způsobené škody může jít buď o přestupek proti majetku, nebo o přečin poškození cizí věci s trestní sazbou až do tří let odnětí svobody,“ uvedla Prachařová.

Původní nápis je z roku 1969

Podle ní se nápis objevil zřejmě okolo 21. srpna, na kteréžto datum letos připadlo 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

„Nápis vznikl v místě, kde už podobný nápis jednou vznikl, a to v roce 1969. Nápis vypadá jako ten původní,“ řekla Prachařová.

Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko - teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v České republice. Mezi turisty jsou známé některé skalní útvary, například Milenci či Starosta a Starostová.

Posprejované jsou i skály na Jičínsku

Lezec, publicista a autor průvodců Pavel Lisák v knize Vysoká hra uvedl, že původní nápis na Milencích se objevil přesně rok po okupaci 21. srpna 1969 a namalovali ho dva náchodští horolezci. Podle pamětníků trvalo několik dní, než se Veřejné bezpečnosti podařilo nápis „21. srpen FŮJ“ odstranit. Nikdo z oslovených horolezců se k odstranění zpočátku neměl.

„Pár dní to tam bylo. Pak tam nakonec někoho vyhnali. Snad nějakýho študáka - řekli mu, že když to nezamaže, tak ho vyhodí ze školy,“ uvedl František Jaroš v rozhovoru na webu www.emontana.cz.

Poničením skal se zabývají také jičínští policisté. V Prachovských skalách na Jičínsku v přesně nezjištěné době neznámý pachatel posprejoval skály na dvou místech. Podle správy majetku rodiny Schliků, kterým skály patří, vandal způsobil nevyčíslitelnou škodu. Tam policie poškození skal vyšetřuje pro podezření ze páchání přečinu poškození cizí věci, za což provinilci v případě dopadení a prokázání viny hrozí až tři roky vězení.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!