Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

23. díl kurzu právní sebeobrany: Pacient u lékaře

Česko

  9:13
Praktického lékaře si můžete za všech okolností zvolit sami. Pokud vám nevyhovuje péče či chování vašeho současného, změňte jej, žádná složitá procedura to není. Dejte si však pozor na to, aby měl nový lékař podepsanou smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. Svobodně si můžete vybrat také specialisty, například ortopedy nebo očaře.

Pacient u lékaře foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Na změnu praktického lékaře máte právo každé tři měsíce. Pokud jste se tedy právě zaregistrovali u nového doktora a nejste spokojeni, budete muset právě tuto dobu počkat.

„Lidé často řeší, že se zaregistrují u lékaře a velmi záhy zjistí, že jim z nějakého důvodu nevyhovuje. Chtějí pak registraci okamžitě zrušit, což bohužel nejde. Registrace se ruší až registrací novou, kterou lze učinit teprve s tříměsíčním odstupem,“ potvrzuje právník Alexandr Horký z kanceláře Matzner. Výjimku mají novorozenci, u nich nemusí být tříměsíční lhůta dodržena.

Při výběru lékaře si ohlídejte, zda má podepsanou smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. Jinak byste si běžná vyšetření museli zaplatit sami. „Pokud lékař nemá smlouvu s pacientovou zdravotní pojišťovnou, má pacient z veřejného zdravotního pojištění hrazenou pouze akutní, neodkladnou péči,“ říká Horký.

Nezapomeňte však na to, že vás může onen nově vytipovaný ideální doktor také odmítnout. „Konkrétně v případech, kdy by přijetím pacienta bylo překročeno únosné pracovní zatížení nebo jeho přijetí bránily provozní důvody, personální zabezpečení nebo technické a věcné vybavení,“ popisuje Martin Hrdlík z advokátní kanceláře KPMG Legal.

„Další důvod pro odmítnutí představuje situace, kdy by vzdálenost místa pobytu pacienta ne umožňovala praktickému lékaři výkon návštěvní služby,“ dodává Hrdlík.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!