Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

24. díl Kurzu právní sebeobrany: Pacient v nemocnici, kam může a co ho čeká

Pacient u lékaře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pacient u lékaře | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Stejně jako si můžete vybrat praktického lékaře nebo specialistu, dle libosti si můžete zvolit také zdravotnické zařízení. Nemusíte se tak nechat hospitalizovat ve spádové nemocnici, která je nejblíž vašemu bydlišti nebo místu, kde se vám právě stal úraz. Vámi vybrané zdravotnické zařízení vás ale nemá vždy povinnost přijmout – třeba proto, že nemá volná lůžka.

Pokud máte zdravotní problémy a potřebujete do nemocnice, můžete si vybrat, kteroukoli chcete. Nemusíte přemýšlet o tom, kterému zařízení odpovídá vaše aktuální či trvalá adresa. Pokud totiž má jakákoliv nemocnice kapacitu na vaše přijetí a spolupracuje s vaší zdravotní pojišťovnou, musí váš výběr akceptovat.

„Pokud přijdete k lékaři, jste povinni prokázat se kartičkou zdravotní pojišťovny. V případě, že ji nemáte a že je váš stav akutní, lékař vám nesmí odmítnout poskytnutí péče!“ zdůrazňuje právník Alexandr Horký z kanceláře Matzner. Potřebovat budete také občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, ale i bez něj vás při akutním stavu hospitalizují. „Nemocnice vás může odmítnout, pokud nemá s vaší zdravotní pojišťovnou uzavřenou smlouvu, ovšem i zde platí, že jen v případě, pokud váš stav není akutní a nepotřebujete neodkladnou péči,“ dodává Horký.

Platí to i ve chvíli, kdy je nemocnice přetížená. Neodkladnou péči vám poskytnout zkrátka musí. „V případě ohrožení života či vážného ohrožení zdraví má povinnost poskytnout odbornou první pomoc každý lékař. V takovém případě není ze strany lékaře možné ani odmítnout přijetí pacienta do péče, ani jeho péči ukončit,“ vysvětluje Martin Hrdlík z advokátní kanceláře KPMG Legal.

„Za akutní léčbu je považována péče při úrazu, akutním onemocnění, akutním zhoršení zdravotního stavu nebo při neodkladném porodu, tedy všude tam, kde by odklad péče mohl vést k ohrožení života nebo k závažnému zhoršení zdravotního stavu,“ upřesňuje pravidla Filip Vrubel z kanceláře Ambruz &Dark Deloitte Legal.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Testování nových léčiv (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Testování nových léčiv (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Testování nových léčiv (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!