Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

V Ostravě vykolejila lokomotiva rychlíku

V Ostravě včera vykolejila lokomotiva rychlíku jedoucího z Jeseníku. Vlak končil jízdu na nádraží Ostrava-Svinov, kde na slepé koleji narazil do zarážedla. Přední část lokomotivy se po nárazu dostala mimo koleje. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, škody by neměly převýšit půl milionu korun. Příčina nehody je zatím nejistá.

Češi a Slováci se setkali u vatry

Stovky Čechů a Slováků se poslední den roku setkaly na Velké Javořině, aby společně oslavily Silvestra. Na vrcholu, kterým prochází hranice, se silvestrovská akce uskutečnila letos pošestnácté. Na připomínku toho, že Česko i Slovensko jsou již několik dní součástí schengenského prostoru, zaplála na nejvyšším bodě Bílých Karpat vatra přátelství.

V Jeseníkách dál platí nebezpečí lavin

Na svazích Jeseníků leží až 75 centimetrů přírodního sněhu. Největší přírodní sněhová pokrývka je tradičně v lyžařském areálu Ovčárna. Níže položená střediska mají na sjezdovkách podle horské služby do 45 centimetrů převážně technického sněhu. I nadále platí první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Sesuv lavin ale hrozí jen mimo značené trasy.

Zloděj si odnesl autobaterie i peníze

Věci v hodnotě zhruba 336 tisíc korun odcizil o víkendu v Postřelmově na Šumpersku neznámý zloděj z prodejny autobaterií a rodinného domu, který je součástí areálu provozovny. Její majitel přišel například o oleje, autobaterie, plazmovou televizi, video a peníze. Policie po pachateli pátrá.

Otužilci v maskách plavali v Bečvě

Stylově v ledové Bečvě se 31. prosince v Přerově rozloučily s končícím rokem bezmála tři desítky otužilců a potápěčů z celé Moravy. Do řeky se sice při silvestrovské show ponořili v maskách a kostýmech, ty je však před mrazivou vodou příliš nechránily. Pomyslný bazén jim v zamrzlé hladině vysekali potápěči. Tradiční akci, která se v Přerově uskutečnila již posedmatřicáté, přihlíželo z nábřeží asi dva tisíce lidí.

Zoo v Lešné chystá expozici plameňáků

Zlínská zoologická zahrada v Lešné chystá do budoucna pro návštěvníky další atraktivní lákadla. Ještě letos například hodlá otevřít novou expozici pro plameňáky v dolní části zoo, plánuje i nový výběh pro jaguáry nebo významnou expozici Etiopie, která bude naprosto měnit tvář východní části zahrady.

Kraj získal peníze na další výkupy pozemků

Zlínský kraj získal od státu více než dvacet milionů korun, které v uplynulých letech investoval do výkupů pozemků pod silnicemi druhé a třetí třídy. Stát předal krajům silnice i s těmito závazky, které nyní musejí regiony s majiteli pozemků postupně řešit. V administrativně i finančně náročných výkupech kraj bude pokračovat i letos.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat