Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

Střeva prohlíží speciální kapsle

Specialisté interní kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě mohou prohlédnout střeva pacientů pomocí takzvané kapslové enteroskopie. Speciální kapsle je vlastně miniaturní kamera, kterou člověk spolkne a která přenáší signál do záznamového zařízení umístěného na těle pacienta. Až dosud k podobnému účelu sloužila pouze nepříjemná sonda zaváděná nosem nebo ústy přes žaludek až do tenkého střeva. Nová „kapslová“ metoda je však vhodná jen pro některé druhy možných onemocnění, neumožňuje například odběr vzorků tkání.

Lyžaře na Zlínsku odradilo počasí

Husté sněžení a varování před mrznoucími srážkami a ledovkou na silnicích Zlínského kraje ovlivnilo podle některých provozovatelů návštěvnost lyžařských areálů. Podle nich byla včera výrazně nižší než v sobotu. Dobré podmínky pro milovníky bílého sportu však panují například ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku, v provozu byla kilometr dlouhá červená sjezdovka na Razule.

Diakonie evakuovala kvůli požáru čtyři lidi

Čtyři klienty diakonie Českobratrské církve evangelické v Travné, která je místní části Javorníku na Jesenicku, museli v sobotu evakuovat poté, co budovu ubytovny zachvátil požár. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn. Oheň uhasily čtyři hasičské jednotky přibližně za hodinu. Škoda je odhadována na 500 až 750 tisíc korun. Diakonie provozuje v Travné tzv. dům na půli cesty, jenž slouží jako ubytování pro mladé lidi, kteří opustili dětské domovy.

Muž je podezřelý, že zavraždil svou družku

Jednatřicetiletý muž z je podezřelý, že ve čtvrtek zavraždil v Olšanech u Prostějova svou o čtyři roky mladší družku. Mladá žena byla v pátek nalezena mrtvá ve vaně, podle policie ale zemřela zřejmě po úderu tupým předmětem. Policisté podezřelého muže zadrželi v herně Fortuna v Olomouci.

Ostrava se chystá na veletrh do Utrechtu

Největší lákadla a zajímavosti města, ať už v podobě unikátního průmyslového dědictví nebo dalších turistických cílů, chce prezentovat Ostrava na veletrhu cestovního ruchu Vacantiebeurs 2008, který se v příštích dnech koná v nizozemském Utrechtu. Expozice Ostravy bude součástí stánku agentury Czechtourism, ve kterém se prezentují i další kraje a turistické oblasti z celého Česka včetně Moravskoslezského kraje.

Krnov plánuje svůj rozvoj do budoucna

Krnov na Bruntálsku má strategický plán svého rozvoje na příštích 15 let. Dokument zahrnuje více než 120 akcí přibližně za 3,4 miliardy korun. Mezi záměry, jenž přispějí k rozvoji pětadvacetitisícového města, je úprava koryta řeky Opavy, vybudování obchodně zábavního centra a založení vyšší odborné školy. Nový strategický plán města schválili krnovští zastupitelé na svém posledním loňském zasedání.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Mohlo by vás zajímat