Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

V pěší zóně radní zpřísní režim

Olomoucká radnice zpřísní dopravní režim v nové pěší zóně, která vznikla loni v září v Denisově a Pekařské po jejich rozsáhlé opravě. Kvůli tomu, že ulicemi projíždí mnoho aut, omezí vjezd do zóny také zásobovacím vozům. Stejná pravidla platí v zóně v centru města.

Neznámý žhář dvakrát po sobě podpálil dům

Neznámý pachatel dvakrát po sobě podpálil stavbu bytového domu v Olomouci. Hasiči požár likvidovali v pondělí i v úterý, škoda se vyšplhala na více než půl milionu korun. Požárem se zabývá také policie, případ vyšetřuje pro podezření z poškozování cizí věci. Vyšetřovatel hasičů vyloučil samovznícení.

Svátek tří bratří spojí oba Těšíny

Tradiční oslavy nazvané Svátek tří bratří koncem měsíce opět spojí dvě rozdělená města na řece Olši, Český Těšín a polský Cieszyn. Celoměstské slavnosti se letos uskuteční poosmnácté. Jako obvykle se vedení měst sejde na mostě Družby při ochutnávce rolády, kterou doplní i štrúdl. Třídenní oslavy začnou 20. června.

Olomoučané si mohou vybrat hřiště na webu

Olomoučané mohou najít hřiště pro své děti nebo sportoviště pro své vyžití na webu města. Internetové stránky obsahují seznam včetně mapy. Radnice tak reaguje na stížnosti lidí, kteří o fungujících hřištích nemají přehled.

Turisty budou lákat na krajová jídla

Moravské kraje budou lákat zejména zahraniční turisty na typické gastronomické speciality. Pomoci jim má projekt Morava a Slezsko – region plný chutí a zážitků, který přijde na asi 1,2 milionu korun. Hejtmanství se na něm budou podílet rovným dílem po 300 tisících korunách. Slibují si zvýšení počtu hostů, kteří v regionu stráví alespoň jednu noc.

Průtrž způsobila problémy v zoo

Průtrž mračen a následné krupobití zasáhlo včera dopoledne návštěvníky i obyvatele Svatého Kopečka u Olomouce. Kanalizace nezvládala přívaly vody. Bouřka poznamenala i chod tamní zoologické zahrady. Voda se dostala například do pavilonu opic.

Prostějov žádá peníze na umělou trávu

Prostějov se chce ucházet o dotaci 43 milionů korun na stavbu fotbalového komplexu včetně hřiště s umělou trávou. Pokud radnice v Regionálním operačním programu EU neuspěje, od záměru ustoupí. Pokud peníze dostane, ve středisku Edvarda Valenty by měla vzniknout nová hřiště i desítky parkovacích míst.

Děti ve školkách dostanou vesty

Reflexní vesty za 84 tisíc korun dostanou olomoucké mateřské školy. Používat je budou ve chvíli, kdy se budou děti přesunovat v nějakém „organizovaném“ útvaru – vesty by měly mít děti vepředu, vzadu a na bocích.

LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat