Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

Opravna letadel už nestačí poptávce

Kapacita nového opravárenského a servisního centra za více než miliardu korun, které na jaře v Mošnově na Novojičínsku otevřela společnost Job Air - Central European Aircraft Maintainance, nestačí rychle rostoucí poptávce po údržbě velkých dopravních letadel. V hangáru proto otevřou druhé pracoviště pro údržbu letadel typu Boeing 737. Na pravidelnou údržbu do Mošnova létají například stroje leteckých společností Travel Service, SKY Europe a Air Berlin.

Vánoční květina pomůže dětem

Nákupem květiny zvané vánoční hvězda mohou od 7. prosince i letos lidé na střední Moravě podpořit těžce nemocné děti. Tento symbol Vánoc se bude prodávat v ulicích měst a obchodních domech už po jedenácté. Za uplynulé roky se tímto způsobem podařilo pro děti získat zhruba 4,5 milionu korun. Výtěžek organizátoři sbírky použijí na zpříjemnění prostředí hemato-onkologického oddělení v Olomouci, kde malí pacienti se svou nemocí bojují.

Ostravský útulek slaví desáté narozeniny

Celkem třináct tisíc psů přijal od svého vzniku útulek pro nalezené psy v Ostravě-Třebovicích, který provozuje Městská policie Ostrava od roku 1998. Na 4500 psů bylo vráceno původním majitelům, protože se pouze ztratili nebo zaběhli, a 7000 pejsků našlo nové majitele. Na 1400 psů však muselo být utraceno nebo uhynulo mimo jiné na následky předchozího špatného zacházení, zranění a nemoci.

Vraha bezdomovce čekají roky vězení

Za letošní vraždu bezdomovce v Ostravě si čtyřiapadesátiletý Jaroslav Horák odpyká ve vězení definitivně 11,5 roku. Stejný trest muži už uložil ostravský krajský soud, obžalovaný však s trestem nesouhlasil. Při včerejším jednání u Vrchního soudu v Olomouci však nakonec vzal své odvolání zpět. Trest si muž odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou. Podle obžaloby pobodal svého známého v lednu v budově bývalého ostravského koupaliště.

Šumperk buduje nový sběrný dvůr

Šumperk zahájil budování nového sběrného dvoru. Obyvatelé mohli dosud využít pouze jedno takové místo ve městě. Náklady na vznik nového dvora činí 12 milionů korun, deset milionů získala radnice od Evropské unie. Jeho otevření město plánuje na červen příštího roku. Komplex poslouží také jako místo zpětného odběru elektrospotřebičů či pneumatik a obalů.

Dva muži zachránili život řidičce

Ocenění Džentlmen silnic včera převzali dva muži, kteří letos v září nedaleko centra Ostravy zachránili život sedmatřicetileté řidičky. Žena se svým vozem skončila v řece Ostravici a nebýt rychlého zásahu oceněných, mohla zemřít. „Děkuji. Do konce života vám budu za to, co jste udělali, vděčná,“ řekla Romana Peterková Alešovi Matogovi a Petrovi Bystrianskému.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...