Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

Zlínsko představuje své udržované tradice

Region Zlínsko vydal nový propagační materiál přibližující dlouhodobě udržované tradice v regionu. Brožura obsahuje způsoby oslav masopustu, stavění a kácení máje, vynášení Mařeny a vítání jara. Uživatel v ní najde i informace o folklorních a národopisných souborech, které na území členských měst a obcí Regionu Zlínsko působí. Nový propagační materiál je k dostání v úřadech jednotlivých měst a obcí a v informačních centrech.

Některé vleky o Vánocích pojedou

Provozovatelé nejvýznamnějších zimních středisek ve Zlínském kraji hodlají o nadcházejících vánočních svátcích spustit alespoň některé vleky. Podmínky vylepšil přírodní sníh, vlekaři přesto s napětím očekávají, zda přijde mrazivé počasí, které by jim umožnilo výrobu technického sněhu. Lyžaři mohou nyní nadále zavítat do areálu ve Stupavě na Slovácku, kde je v provozu asi 180 metrů dlouhá sjezdovka. Na vánoční lyžování se připravují i v areálu na soláňském sedle a také v Karolince na Vsetínsku.

Děti z domova získají nové zázemí

Handicapované děti ze zlínského dětského domova se dočkají nových prostor. Domov nyní funguje v budově speciální a praktické školy na Lazech, samostatné prostory však nemá. Investice si vyžádá více než dvacet milionů korun a zaplatí ji Zlínský kraj jako zřizovatel. Děti najdou nové zázemí v objektu na školní zahradě. Stavba bude dokončena v srpnu příštího roku.

Celníci odhalili pašované cigarety

Téměř čtyřicet tisíc kusů pašovaných cigaret zajistili minulý týden olomoučtí celníci při silniční kontrole. Daňový únik představuje asi 120 tisíc korun. Celníci si na rychlostní komunikaci R35 nedaleko Olomouce vybrali ke kontrole italský autobus jedoucí z Polska. Během prohlídky zavazadlového prostoru nalezli ve dvou cestovních kufrech cigarety různých značek opatřené ukrajinskými kolky.

Vánoce oslaví i zvířata v Lešné

Štědrý den oslaví také zvířata ve zlínské zoologické zahradě v Lešné. Ošetřovatelé jim připravili laskominy, na kterých si běžně nepochutnávají. Dárky čekají i na návštěvníky. O víkendu budou mít děti a studenti vstup zdarma. Antilopy, velbloudi, žirafy a zebry dostanou červená jablka. Slonice si pochutnají na banánech a hroznech. Medvědi ušatí pak na mandarinkách, pomerančích, ananasech a výjimečně i koblížcích.

V ulicích Prostějova opět řádí lupiči

Prostějovští kriminalisté řeší po víkendu další přepadení v ulicích města. Během sobotní noci byla v Okružní ulici v Prostějově přepadena jednačtyřicetiletá žena. Pachatel ji udeřil do zad, až upadla na zem a poté jí vytrhl z ruky kabelku s věcmi. Žena přišla o mobilní telefon, peníze a platební kartu. Sérii podobných přepadení řeší prostějovští policisté od konce listopadu.

Vydání pro Moravu a Slezsko

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava