Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

Váleční veteráni možná ušetří za odpad

Jeseničtí radní chtějí válečným veteránům a lidem, kteří byli vězněni v koncentračních táborech, odpustit poplatek za komunální odpad. Starosta Petr Procházka řekl, že vyhlášku by mělo schválit zastupitelstvo ještě v lednu, nejpozději v únoru. Město o odpuštění poplatků požádal Český svaz bojovníků za svobodu. Týká se asi patnácti lidí, kterým je více než osmdesát let.

V Ostravě se vylíhly ohrožené želvy

Prvním letošním a současně posledním loňským přírůstkem se v ostravské zoologické zahradě stala mláďata kriticky ohrožené želvy bahenní. První želva se totiž vylíhla na Silvestra, zatímco druhé mládě přišlo na svět až na Nový rok. Želví vajíčka ošetřovatelé umístili do umělé líhně. Želva bahenní je jediným přirozeně se vyskytujícím druhem želvy na území České republiky.

Studentky budou bojovat i inteligencí

Do soutěže o nejkrásnější vysokoškolačku Miss Academia ČR se týden před ukončením registrace přihlásily tři stovky dívek. Miss Academia pořádají již potřinácté studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Do soutěže se mohou přihlásit všechny studentky vysokých škol a vyšších odborných škol v zemi, porota však nehodnotí jen krásu a šarm, ale také inteligenci.

V potoce nalezli mužské tělo

Vsetínští policisté zjišťují příčinu úmrtí muže, jehož tělo v pátek nalezl starosta obce Hovězí v místním potoce. Kriminalisté již vědí, že jde o místního občana, který byl dlouhodobě nemocný. Lékař nezjistil na těle zesnulého známky cizího zavinění. Přesnou příčinu úmrtí ale určí až soudní pitva.

Porodnice hlásí dvacetiletý rekord

V Olomouckém kraji přišlo loni na svět 6971 dětí, což je meziroční nárůst o 280 novorozenců. V Olomouci se narodilo nejvíce dětí za posledních 20 let. „Už o rok dříve jsme poprvé překonali hranici 2000 porodů. Rekordní byl loni i počet dvojčat, kterých bylo osm desítek,“ potvrdil mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Noční prohlídky zoo se stanou tradicí

Dvojnásobek návštěvníků proti minulému ročníku přilákaly noční prohlídky, které o víkendu skončily v olomoucké zoo na Svatém Kopečku. Začaly 20. prosince a v pokladně spočítali, že bránou zahrady prošlo po večerech 4750 návštěvníků. Zoo proto s podobnou akcí počítá znovu.

Nehody na Olomoucku měly méně obětí

V Olomouckém kraji se loni meziročně snížil počet obětí dopravních nehod. Na silnicích v regionu zemřelo 53 lidí, v roce 2007 jich bylo 89. V kraji meziročně klesl i celkový počet nehod. Vyplývá to z předběžných policejních statistik. Policisté vyšetřovali vloni v Olomouckém kraji celkem 8221 havárií, což je o 1324 méně než v roce 2007.

LN využívají servis agentury ČTK

Vydání pro Moravu a Slezsko

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Pronájem, 3+1, 79 m2, Jaroměř
Pronájem, 3+1, 79 m2, Jaroměř

Hradecká, Jaroměř - Pražské Předměstí, okres Náchod
11 500 Kč/měsíc