Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

24 HODIN NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Česko

Hladinu řeky Moravy zvedlo tání na horách

Prvního povodňového stupně, který značí bdělost, dosáhla včera dopoledne Morava v Moravičanech na Šumpersku. Hladinu řeky zvedlo tání v Jeseníkách. V ostatních částech Olomouckého kraje vodní toky povodňového stupně nedosahují, žádné větší problémy už vodohospodáři neočekávají ani v Moravičanech. Voda vystupuje z břehů až při třetím povodňovém stupni.

Šternberk vybírá jména nových ulic

Více než 50 nových názvů ulic má v zásobě šternberská radnice. Úřadu je zaslali obyvatelé města, které je k tomu vyzvalo v anketě. Jedno z pojmenování už zastupitelé použili, když část dlouhé a zalomené Babické ulice přejmenovali na Ke Kapličce. Dalších pět až šest názvů radnice vyčerpá do roka. Definitivní slovo při pojmenování ulic bude mít zastupitelstvo. Nejčastější názvy jsou místopisné, mezi dalšími návrhy figurují například Tabáková, Evropská nebo Skautská.

Ve Vítkovicích vyrobili rekordní most

Historicky největší mostní konstrukci vyrobili pro železniční most na trati Stříbro - Planá u Mariánských Lázní ve společnosti Vítkovice Power Engineering. Měří zhruba 41 metrů, výška přesahuje čtyři metry a hmotnost činí 93 tun. „Mostní rekordman je sice o deset tun lehčí než most, který Vítkovice dodaly v říjnu 2008 do Sokolova, je ale o šest metrů delší než jeho předchůdce. Mostní konstrukce je navíc zajímavá tím, že má spodní oblouk, ačkoli obvykle bývá na mostech oblouk horní,“ uvedla mluvčí společnosti Eva Kijonková.

Zlínský kraj plánuje přestavět internu

Zlínský kraj vybuduje v Krajské nemocnici T. Bati nový pavilon interních oborů včetně urgentního příjmu pro traumatologii a dalších navazujících medicínských oborů. Investice si podle odhadů vyžádá zhruba 750 milionů korun. Nový pavilon se začne stavět přibližně za dva roky. Stavbu kraj hodlá platit nejen ze svých vlastních zdrojů, usilovat bude také o získání evropských prostředků, vyloučen není ani úvěr.

Firmy ukazují, jak jsou přátelské k rodinám

Restaurace, firmy, obchody či úřady v Olomouckém kraji mohou letos usilovat o certifikát Společnost přátelská rodině. Ocenění udělí v květnu občanské sdružení Síť mateřských center. V Olomouckém kraji se tak stane podruhé a komise bude vybírat ze šesti nominací. Krajská koordinátorka Hana Saitzová uvedla, že chtějí ocenit a podpořit snahu vycházet vstříc rodinám s dětmi, například zaměstnavatele, který vyjde vstříc matce s dítětem.

Na střední Moravě padly teplotní rekordy

Teplotní rekordy včera meteorologové naměřili v Jeseníku a Javorníku, kde bylo shodně 22 stupňů. Zatím nejvyšší teplotu v Jeseníku naměřili v roce 2005, kdy teploměr ukazoval 19,1 stupně Celsia. V Javorníku platil dosud rekord z roku 1986, který činil 20,5 stupně Celsia.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Řadový dům 4+1 + hobby místo, garaž, zahrada
Řadový dům 4+1 + hobby místo, garaž, zahrada

Čermná nad Orlicí - Malá Čermná, okres Rychnov nad Kněžnou
2 472 000 Kč