Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN V METROPOLI

Česko

Robot na Homolce má operační rekord

Robot v Nemocnici Na Homolce provedl nejvíce cévních operací na světě. Zatímco špičková světová pracoviště mají na kontě v průměru 30 těchto výkonů, primář tamního oddělení cévní chirurgie Petr Štádler provedl tento týden již 100. robotickou operaci cév. Operace za pomoci robota trvá zhruba stejně dlouho jako klasická otevřená operace, robot ale je mnohem přesnější a může operovat i na obtížně přístupných místech. Operační nástroje se do těla dostanou drobnými otvory, není třeba velkých řezů. Pro pacienta to znamená menší zátěž, rychlejší hojení i návrat do běžného života. Oddělení cévní chirurgie dělá roboticky pět až osm procent operací. Souvisí to s omezenou kapacitou robotického sálu.

Městská knihovna zavře pobočky

Tři menší pobočky uzavře v tomto roce Městská knihovna v Praze. O půjčování knížek přijdou čtenáři v Malešicích, na Hradčanech a v Dědině. Důvodem je malá návštěvnost poboček a v jednom případě výpověď z nájmu. „Rozhodli jsme se ušetřit na provozu malých a málo navštěvovaných poboček a peníze vložit tam, kde prospějí několikanásobně většímu počtu lidí,“ uvedl ředitel knihovny Tomáš Řehák. První z poboček v Praze 6 - Dědině přestala půjčovat knížky už včera. Služeb městské knihovny ročně využije zhruba 200 000 čtenářů.

Zvolte si svou Miss Kompost 2008

Občanské sdružení Ekodomov ve spolupráci s magistrátem hlavního města pořádá již třetí ročník soutěže Miss Kompost. Jedná se o jakési klání, v němž Pražané soupeří o to, čí kompost je nejkrásnější. K účasti stačí poslat fotografii svého „svěřence“, zjistit jeho míry (výšku, šířku, délku) a popsat, čím kompost krmíte. Finále soutěže se uskuteční 29. března na Výstavišti v Holešovicích.

LN využívají servis agentury ČTK

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!