Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

24 HODIN V METROPOLI

Česko

Nová mapa tramvají je napůl slepá

Magistrát vydal pro turisty mapu tramvají, které je dovezou do blízkosti památek. Za mapu město zaplatilo necelých 900 tisíc korun. Včera to oznámil radní pro kulturu a cestovní ruch Milan Richter (ODS).

Co ale na mapě podle serveru iDnes.cz chybí, je měřítko a jasná označení pražských pamětihodností i ulic. Názvy mají totiž jen některé. Chybí také pojmenování zastávek. Richter ale mapu považuje za dobrou pomůcku pro turisty. „Mapy nebo propagační materiály, které pomohou turistovi v orientaci, jsou samozřejmě velkým přínosem. Myslím si, že velmi chybí,“ řekl Richter. Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura považuje podobné publikace za nekoncepční. Požaduje, aby se magistrát věnoval hlavním problémům, jako jsou nepoctiví taxikáři a směnárníci nebo kapsáři.

U podolské vodárny zůstanou hřiště

V prostoru mezi podolskou vodárnou a sokolovnou se nebude stavět. Zůstanou tam sportovní hřiště. Rozhodli o tom včera zastupitelé Prahy 4. Čtvrtá městská část na jaře do nového územního plánu navrhla, aby bylo toto území využito pro obytné domy. S tím nesouhlasili místní obyvatelé. Proti záměru města uspořádali petici, kterou podepsalo téměř 2700 lidí. Před týdnem radnice lidem představila studii, podle které by u vodárny mohl vyrůst buď bytový dům, nebo komplex zdravotnického zařízení, mateřské školy a domu s pečovatelskou službou. Obyvatelé se pak mohli vyjádřit v anketě. Té se zúčastnila jen necelá stovka lidí. „Pro zachování využití pro sport se vyjádřilo 71 lidí,“ řekla mluvčí Prahy 4 Markéta Aulová.

Začal festival na podporu postižených

Na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad začal včera devátý ročník benefičních koncertů a divadelních představení s názvem Podzimní kafemletí. Festival potrvá do 13. září a jeho cílem je informační osvěta veřejnosti a integrace mentálně postižených lidí do společnosti. Peníze vybrané z dobrovolného vstupného použijí organizátoři na podporu dvou mentálně postižených lidí. Festival má i letos připraven bohatý program, řekla Hana Müllerová z občanského sdružení Máme otevřeno?, které kafemletí pořádá. První dva festivalové dny se dopoledne budou konat divadelní představení pro děti, odpoledne a večer pak vystoupí hudební skupiny a tanečnice. „Třináctého září akce vrcholí koncertem s názvem Úplně obyčejný večer, vystoupí zde Melody Makers Ondřeje Havelky a Komorní orchestr Berg,“ dodala Müllerová.

***

LN využívají servis agentury ČTK

Autor: