Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

24 HODIN V METROPOLI

Česko

POČASÍ

Hasiči odčerpávali přeplněný rybník

BRNO Vyvrácené stromy, zatopený sklep i přeplněný rybník v Krasové na Blanensku zaměstnávaly včera v deštivém počasí jihomoravské hasiče. Vodu z rybníka museli dokonce odčerpávat, aby nenarušila hráz nádrže. Přímo v moravské metropoli museli včera například pomocí lana a automobilového navijáku z výšky sedmi metrů nad cyklostezkou u Riviéry sundat vzrostlý a částečně vyvrácený strom, který mohl ohrozit cyklisty projíždějící kolem. Nakonec strom rozřezali a zbytky umístili mimo stezku.

jih

LODNÍ STŘÍDÁNÍ

Lipsko má zpoždění, Pionýr vyrazí včas

BRNO Střídání lodí brněnské přehradní flotily narazilo na problém. Nová loď Lipsko, která měla dnes přijet z dílny v Čechách, má problém s cestou po silnici do brněnského přístaviště. „Ukázalo se, že v jednom vybraném místě by mohla mít problémy. Vše se znovu prověřuje,“ potvrdila mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová. Obřímu kolosu je proto třeba upravit a znovu schválit trasu. Lipsko se tak nepotká se svým předchůdcem, elektřinou poháněným parníkem Pionýrem, který přehradu po 60 letech opouští a stane se dominantou hřiště v Brně-Komárově. „Měl by odjet na konci týdne,“ dodala Pohanová.

miš

VÝTVARNÉ UMĚNÍ

Dům umění nabízí výstavu solitérů

BRNO Dům umění města Brna připravil společnou výstavu z díla Václava Boštíka a Roberta Hliněnského, dvou důležitých solitérů české moderní malby. Tvorba Čecha Boštíka a Moravana Hliněnského se odvíjela zcela nezávisle, přesto je spojují některá umělecká východiska a shodné rysy. Důležitým tématem obou umělců je vztah prostoru a světla, v jejich díle se mísí klid a harmonie se zvláštním napětím, řekli představitelé Domu umění. Výstava je umístěna v prvním patře Domu pánů z Kunštátu. Jak Boštík, tak Hliněnský měli ve stejných sálech samostatné výstavy v 80. letech.

čtk

DROGY

Zfetovaný syn napadal svou matku

BRNO Mladík oblečený navzdory chladnému počasí jen v kalhotách fyzicky napadal v noci na včerejšek ženu v Körnerově ulici. Strážníci z projíždějícího auta viděli, jak s ní cloumá, tahá ji za šaty a žena volá naléhavě o pomoc. Mladík se před nimi nejprve snažil utéct, ale hlídka do dostihla v nedaleké herně, kde se chtěl schovat. Agresivně zaútočil i na policisty. Ukázalo, že napadená žena je jeho matka a on sám je pod vlivem toluenu. Sám přiznal, že si ho běžně kupuje v jednom z brněnských obchodů. Mladíkův útok bude řešit přestupková komise příslušného úřadu městské části.

jih

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno