Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

24 HODIN V METROPOLI

Česko

VZDĚLÁVÁNÍ

Nový obor spojuje počítače a jazyk

BRNO Při tvorbě elektronických slovníků, databází nebo ve vývoji strojových překladačů se uplatní absolventi počítačové lingvistiky, kterou jako nový obor nabízí Masarykova univerzita v Brně. Výuku na pomezí humanitních a technických věd společně zajistí filozofická fakulta s fakultou informatiky. K přijímacímu řízení do prvního ročníku se přihlásilo 63 zájemců. Jde o první podobný obor v Česku, jehož přesný název zní český jazyk se specializací na počítačovou lingvistiku a je zatím akreditován pro bakalářský stupeň.

čtk

BOJOVÁ UKÁZKA

U Ořechova nechyběl ani tank T34

BRNO Zhruba 300 nadšenců v historických uniformách v sobotu v ořechovském Army parku předvedlo ukázky bitvy u Ořechova, která na sklonku druhé světové války umožnila osvobození Brna. Do bitevních scén se zapojila i třicítka dobové těžké techniky. I vzhledem k příznivému počasí se do Ořechova vydalo více diváků než loni, podle odhadu jich bylo asi 2500. K nejpozoruhodnějším kouskům patřil legendární tank T34 na ruské straně a těžkokolový přepravník houfnic Hanomag na straně německé.

čtk

VOLBY

Václav Moravec míří s otázkami do Brna

BRNO Předvolební diskusi Otázky Václava Moravce Speciál bude ve středu 28. dubna vysílat Česká televize z moravské metropole, z rotundy brněnského výstaviště. Hosty na pódiu se stanou lídři politických stran, vybraní na základě dvou nezávislých předvolebních průzkumů, jejichž preference dosáhnou nebo překročí hranici pěti procent. Dále bude na pódiu několik osobností z Jihomoravského kraje. Sál bude pro veřejnost otevřen od 19.30 až do jeho zaplnění.

jih

KRIZE

Developeři: Klesá zájem o nové byty

BRNO V některých developerských projektech v Jihomoravském kraji je vlivem krize až 30 procent volných neprodaných bytů. Je to výrazně více než v období před krizí, kdy se běžně vyprodávaly nové bytové projekty už v době, kdy ještě nestála ani hrubá stavba. Mnozí developeři tak stále lákají zákazníky na bonusy v podobě aut či kuchyňských linek, jiní vyčkávají na další vývoj. Na druhou stranu ale jsou stále některé projekty prodány ještě v průběhu výstavby.

čtk

VÝROČÍ

Pietní akt završí oslavy osvobození

BRNO Oslavy 65. výročí osvobození města Brna završí dnes v 10.00 pietní akt na čestném vojenském pohřebišti Ústředního hřbitova. Zástupci radnice a dalších institucí a sdružení tam položí květiny a věnce.

jih

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...