I lékaři jsou jen lidé, a tak i oni chybují. Jejich nepozornost stejně jako nedodržení správných postupů však může mít fatální následky. Za své kroky tak neručí jen v etické rovině, ale také finančně. V úvahu dokonce přichází rovněž jejich trestní postih.
Nechme nyní stranou pouhé stížnosti, které můžete kvůli špatnému postupu lékaře směřovat například krajskému úřadu nebo České lékařské komoře (podrobněji v rámečku, tématu jsme se také věnovali ve 23. dílu Kurzu právní sebeobrany) a zaměřme se na situaci, kdy byla chyba lékaře tak zásadní, že cítíte, že by vás přímo on, pokud působí samostatně, nebo například nemocnice, ve které pracuje, měla odškodnit.
Pamatujte přitom na to, že odpovědnost zdravotnických zařízení i pracovníků je značně široká. „Lékař, respektive poskytovatel zdravotních služeb, kterým je například nemocnice, odpovídá za pochybení, jímž může být i opomenutím z pouhé nepozornosti a také za postup non lege artis. Tím se rozumí protiprávní jednání, kdy léčebný postup či lékařský zákrok není v souladu se současnými poznatky lékařské vědy,“ upozorňuje advokát Pavel Koukal z kanceláře Rödl & Partner.
Jak dodává, pokud má pacient pocit, že došlo k takovému pochybení, je třeba, aby si ujasnil všechny prvky zdravotnické odpovědnosti: „Jde o určení konkrétního pochybení při poskytování zdravotních služeb, konkrétní újmy na zdraví a příčinnou souvislost mezi pochybením poskytovatele a vznikem újmy na zdraví.“
Poté je možné domáhat se odškodnění. Využít přitom můžete také například jednoho ze základních práv, které v souvislosti s léčbou máte, a nahlédnout do své zdravotnické dokumentace. „V tomto směru je vždy třeba i újmu vyčíslit, neboť základem nároku na náhradu újmy na zdraví pacienta je uplatnění peněžité náhrady za takto způsobenou újmu,“ říká Pavel Koukal.