Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr Žák: Blanka je drahá a diletantská, Praha ji ale musí dokončit

Ministr dopravy Zdeněk Žák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Zdeněk Žák. | foto: MAFRA- Michal Šula

PRAHA Proinvestovat 25 miliard korun na základě neplatné smlouvy? Ministr dopravy Zdeněk Žák tvrdí, že ví, jak problém s dostavbou tunelu Blanka vyřešit. Dodává ale, že do věci nemůže z vládní úrovně jakkoli zasáhnout. Pro exministra dopravy Zbyňka Stanjuru z ODS je představa proinvestovaných miliard na základě neplatné smlouvy šílená představa. Zmiňuje, že konzervace tunelu Blanka by teď podle expertů vyšla stejně draho jako jeho dostavění.

Ministr Žák: Praha si většinu problémů zapříčinila sama

  • "Jednostranné kroky však nevedou k ničemu. Má zkušenost z vedení resortu dopravy velí byť tvrdě, ale vytrvale vyjednávat.
    Jakákoliv jiná varianta než rychlé dokončení stavby způsobí Praze další škody. Většinu dnešních problémů si Praha zapříčinila sama a teď jen nese a ještě dlouho ponese nekompetentního vedení v minulosti.
    Byť mám jasnou představu o tom, jak bych v dané situaci postupoval, nemohu do záležitostí Prahy z pozice ministra jakkoliv zasáhnout.
    V praxi tak občané Prahy zažívají na vlastní kůži odvrácenou stranu demokracie a prakticky absolutní nezávislosti regionální samosprávy, kdy musí nést a platit důsledky činnosti nekompetentních elit, které si sami zvolili," řekl Žák. 
  • "Je poněkud kuriózní, že Praha zjistila těsně před dokončením stavby, že tunel buduje podle neplatné smlouvy. Obávám se, že se za zpochybněním smluv může skrývat daleko hlubší problém neochoty vedení města nést odpovědnost za kontroverzní rozhodnutí předchůdců.
    Osobně plně sdílím výhrady k diletantské přípravě takto zásadního díla. Téměř vše od přípravy, zvolených variant řešení až po financování stavby bylo špatně, takže vzniká jedno z nejdražších možných děl svého druhu na světě," dodal.

Bývalý šéf státní kasy a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek naopak vedení Prahy podle očekávání věří. Má za to, že jeho stranický kolega Tomáš Hudeček a další radní stopli projekt s péčí řádného hospodáře.

Adept ČSSD na post ministra dopravy Milan Chovanec odhaduje, že město čeká vleklý právní spor. Celá trojice se přitom shoduje, že Blanka je ryze pražským problémem a zásah z ministerské úrovně tu není namístě. Jakkoli zároveň připouštějí, že stavba může mít celostátní dopravní význam.

Do Hudečka se opřel především Stanjura. "To není hrdý postoj. Přijde mi to podivné, je to nenormální situace," řekl LN. "Letos, loni i předtím přece někdo likvidoval faktury, někdo je schvaloval, proplácel. Někdo navrhoval a schvaloval rozpočet, kde byly určitě i peníze na tuto investiční akci," zmínil exministr dopravy.

ČTĚTE TAKÉ

"Představa, že připustíme, že 25 miliard bylo investováno na základě od počátku neplatné smlouvy, mi přijde naprosto šílená," dodal s tím, že radní si možná chtějí vytvořit silnější pozici pro jednání s Metrostavem o ceně projektu.

Kalousek stranické kolegy brání. "Nevidím jediný důvod, proč bych měl nevěřit našim zastupitelům, že postupují s péčí řádného hospodáře. A s respektem k právnímu státu," uvedl. Tunel Blanka je podle něj pouze místní komunikací a spekulace o jeho zakonzervování nejsou namístě.

"Obávám se, že to bude vleklý právní spor, který ale musí vyřešit město Praha," řekl pravděpodobný šéf resortu dopravy v budoucí vládě Chovanec. Ministr dopravy Zdeněk Žák dává metropoli zapravdu jen v tom, že před proplacením víceprací musí mít Praha úplnou jistotu, že jsou faktury korektní.

Stavba Blanky se zastaví. Co teď s tím?

Bohuslav Svoboda po svém odvolání.

Bohuslav Svoboda (bývalý primátor za ODS)

"Nemyslím si, že jde o patovou situaci, ale řešení je v rukou TOP 09. Nás se na to nikdo neptá."

Karel Březina.

Karel Březina (bývalý radní pro dopravu za ČSSD)

"TOP 09 sociální demokraty vyzvala k jednání o vzniklé situaci. To se patrně odehraje začátkem příštího týdne. Mělo by se udělat maximum pro to, aby Pražané tou stavbou dál nebyli zatěžováni."

Jiří Witzany

NEPOUŽÍVAT PRO VELKÉ FOTKY - Jiří Witzany

Jiří Witzany (bývalý opoziční zastupitel za SNK - ED)

"Praha by měla mít, a pokud nemá, tak by měla získat, důvěryhodné právní rozklady toho, zda je se smlouvou s Metrostavem možné něco dělat."

Milan Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD, stínový ministr dopravy)

"Je potřeba především hledat veřejný zájem v tom, aby stavba začala co nejdříve sloužit lidem. Obávám se, že to bude vleklý právní spor, který ale musí vyřešit Praha."

Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny

Miroslav Kalousek (1. místopředseda TOP 09)

"Mám plnou důvěru v to, že primátor i další členové rady postupují s péčí řádného hospodáře. S plným respektem k právnímu státu. Pan primátor Hudeček mě o radu nepožádal a překvapilo by mě, kdyby to udělal. Je to otázka pravomocí na pražské úrovni. Tunel Blanka je místní komunikace."

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...