Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

27. díl Kurzu právní sebeobrany: Na co všechno máte právo u lékaře, léky i pomůcky

Kurz právní sebeobrany: Právo na léky a pomůcky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurz právní sebeobrany: Právo na léky a pomůcky | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Nemocní lidé mají přímo ze zákona nárok jak na potřebné léky, tak i na zdravotní pomůcky. Ty, které vám předepíše lékař, mohou v lékárně mnohdy vyměnit i za levnější. Práva týkající se zdraví však platí pro všechny: každý má podle věku nárok na určitá preventivní vyšetření, ať už u praktického lékaře, nebo specialisty, i na předepsané pomůcky.

Výčet jednotlivých preventivních ošetření, na které máte nárok, najdete ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví o preventivních prohlídkách. „Pacient má nárok na bezplatnou preventivní prohlídku lékařem v oboru všeobecné praktické lékařství a zubní lékařství, ženy mají nárok rovněž na preventivní prohlídky v oboru gynekologie a porodnictví,“ upozorňuje Martin Hrdlík z advokátní kanceláře KPMG Legal.

„U dospělých pacientů se lékařská prohlídka u praktického lékaře provádí vždy jednou za dva roky, u zubaře pak jednou ročně. Ženy mohou absolvovat preventivní gynekologické prohlídky od patnácti let a pak vždy jednou ročně. Těhotné ženy mají rovněž nárok na provedení dvou preventivních zubních prohlídek v průběhu těhotenství,“ vypočítává dále Linda Kolaříková z KPMG Legal.

Jiná pravidla platí pro děti mladší sedmnácti let, od tří let totiž absolvují prohlídku v každém lichém roce. Do osmnácti let je také nutné chodit k zubaři hned dvakrát ročně.

Lidé starší padesáti let se pak podle Hrdlíkových slov mohou bezplatně objednat i na preventivní screeningové programy, pomocí kterých může být včas odhalena rakovina střeva či konečníku. „Ženy starší čtyřiceti pěti let pak mohou za určitých podmínek bezplatně absolvovat mamografická vyšetření,“ dodává právník.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.