Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

29. díl Kurzu právní sebeobrany: Ani hnout, zloději!

Česko

  13:24
Proti zlodějům a jiným útočníkům se můžete bránit, právo vás následně ochrání před jakýmkoliv postihem. Obrana však musí vyhovět základním pravidlům obsaženým v trestním zákoníku. Zloděje tak nemůžete střílet na potkání. A třeba ani kamery nelze na dům instalovat jen tak.

Kurz právní sebeobrany: Sebeobrana a zákroky proti zlodějům foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Kriminálník se v noci vloupe do honosné vily. Nečeká sice, že bude někdo doma, přesto je ozbrojen pistolí. V obývacím pokoji ale narazí na malého chlapce a jeho otce. Několikrát trestaný recidivista nechce odejít s prázdnou, a tak místo toho, aby vzal nohy na ramena, k sobě strhne chlapce a vyhrožuje otci, že ho na místě zastřelí, pokud mu neotevře trezor. Otec neváhá, okamžitě to udělá a postupně z něj vytahuje peníze a šperky. Najednou se však ozve hlasitá rána z horního patra, lupič zazmatkuje a chlapec se mu vytrhne. Otec v tu chvíli vytasí z trezoru legálně držený revolver a zločince zastřelí.

Čin, který by byl za normálních okolností vraždou, bude nejspíš zcela beztrestný, jde totiž o takzvanou nutnou obranu. Popisuje ji paragraf 29 trestního zákoníku a společně třeba s krajní nouzí či přípustným rizikem patří mezi takzvané okolnosti vylučující protiprávnost činu. Právě ty vám právně zaručují možnou sebeobranu proti zlodějům a jiným útočníkům. Dejte si však pozor: mají své limity.

Aby naše jednání pokryla zmíněná nutná obrana, musíme slovy trestního zákoníku odvracet přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem a naše jednání nesmí být zcela zjevně nepřiměřené způsobu útoku. Co to konkrétně znamená?

Pokud se vám vloupe do domu zloděj a ve chvíli, kdy na vás narazí, je ještě vyděšenější než vy, nemůžete se na něj chladnokrevně vrhnout s nožem. Podobně i kdyby vás třeba ohrožoval pistolí, ale nakonec začal utíkat a přestalo vám hrozit jakékoliv nebezpečí, nemůžete po něm začít střílet.

„Pokud vlastník pozemku použije střelnou zbraň proti dětem, které k němu přišly krást třešně, nejedná se o nutnou obranu, protože taková obrana je zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku. Stejně tak nejsou meze nutné obrany zachovány, když obránce útočníka úmyslně usmrtí, ačkoli by stačilo jej poranit,“ popisuje Liběna Flachsová z kanceláře Squire Patton Boggs.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat