7. května 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

29 milionů. Finanční úřad potrestal Homolku za Rittigovy právníky

David Michal posílal Vladimíru Dbalému pravidelně úplatky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Michal posílal Vladimíru Dbalému pravidelně úplatky. | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Nemocnici Na Homolce se pořádně prodražila spolupráce s advokáty z kanceláře Šachta&Partners. Jak zjistil server Lidovky.cz, finanční úřad jí nařídil zaplatit skoro 29 milionů korun. Pokuta se týká smlouvy na právní služby, kvůli níž je od letošního dubna stíhán exředitel nemocnice Vladimír Dbalý.

Spolupráce s advokátní kanceláří Šachta&Partners nakonec vyšla špitál na více než 50 milionů korun. Nejprve jí zaplatila za právní služby 25 milionů a na začátku letošního roku pak v tichosti odeslala necelých 29 milionů na účet berního úřadu. Advokáti přitom podle policie získali lukrativní zakázku kvůli manipulacím v tendru.

„Výměr ve výši 28,7 milionu korun se týkal porušení rozpočtové kázně při použití peněžních prostředků státu za rok 2009 až 2011 se zaměřením na výdaje za právní služby advokátní kanceláři Šachta&Partners,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Nemocnice Na Homolce Martina Vápeníková.

Právě kvůli smlouvě na právní služby si vedle Dbalého vyslechl obvinění i advokát David Michal z kanceláře MSB Legal (dříve Šachta&Partners) zastupující také lobbistu Ivo Rittiga. Dbalého a Michala policie stíhá kvůli zmanipulování výběrového řízení, po němž nemocnice pod vedením Dbalého kanceláři kontrakt přiklepla. V letech 2009 až 2011 díky tomu podle policie tehdejší ředitel Dbalý postupně inkasoval od advokátní kanceláře úplatek 2,3 milionu korun.

Finanční úřad začal jednat na základě auditu ministerstva zdravotnictví. Kontroloři podle deníku Právo zjistili opakovaná porušení zákona o účetnictví a rozpočtových pravidel, za což nemocnici hrozí zaplatit na dodatečně vyměřených odvodech do státního rozpočtu dohromady přes 350 milionů korun. 

Finanční úřad ovšem odmítá případ komentovat. „S ohledem na daňový řád, jímž je finančnímu úřadu při provádění daňového řízení uložena mlčenlivost, není možné ve věci poskytnout požadované informace,“ odmítla dotazy mluvčí pražského finančního úřadu Miroslava Bardonková.

Noví obvinění v kauze Homolka

  • Vladimír Dbalý - ředitel nemocnice 
  • Emilii Bialešová - hlavní účetní 
  • David Michal - právník 
  • Zdeněk Čáp - poradce
  • Josef Kantůrek - poradce
  • Roman Žďárek - poradce

Obvinění jsou mimo jiné  pro trestné činy přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení.

Ani nemocnice není o moc sdílnější.„Kvůli běžícímu trestnímu řízení nemohu věc podrobněji komentovat,“ uvedla Vápeníková.

Za smlouvu již Nemocnici Na Homolce v roce 2011 pokutoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže 30 tisíci korunami. Dbalý ve spolupráci s Michalem podle obvinění postavili výběrové řízení na tvrzení, že zakázka se vejde do 2 milionů korun. Tehdejší šéf Homolky pak AK Šachta mohl kontrakt sám přiklepnout.

Sám Dbalý v nedávném rozhovoru se serverem Lidovky.cz jakékoliv pochybnosti odmítl.  (ČTĚTE ZDE A ZDE) „Výběrové řízení proběhlo, lépe řečeno to nebylo klasické výběrové řízení. Oslovili jsme tři uchazeče a na základě ceny jsme vybrali AK Šachta,“ uvedl. Detektivové nicméně tvrdí, že zbylé dvě kanceláře představovaly klasické křoví.

Vyšetřování právních služeb na Homolce spadá do druhé větve obvinění kolem elitní nemocnice. Vedle Dbalého s Michalem stíhají detektivové další čtyři lidi kvůli tendrům na účetní a poradenské služby. Nemocnici podle policie vznikla škoda přes 50 milionů, obvinění si měli předat úplatky ve výši přes 10 milionů korun. V dubnu podal státní zástupce obžalobu kvůli digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože. Dbalý tvrdí, že obžalobu se mu u soudu podaří vyvrátit.

Obžaloba v kauze Homolka

Dbalý a dalších pět lidí čelí obžalobě kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Bývalý ředitel nemocnice je obžalován i kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz