Pondělí 16. září 2024, svátek má Ludmila
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dvě funkce, dva platy. Někteří poslanci zůstanou hejtmany, v souběhu funkcí nevidí problém

Česko

  5:00
PRAHA - Do sněmovny se probojovala hned šestice hejtmanů. Pokud se nevzdají jedné z funkcí, budou pobírat dva platy navzdory tomu, že ani z jedné z nich nebudou moci věnovat stoprocentní nasazení. Někteří ovšem souběh funkcí nevidí jako překážku. Jde například o Ivo Vondráka či v této disciplíně již proslulého Jiřího Běhounka. Další se teprve rozhodují.

Hejtman Jiří Běhounek foto: Petr Lemberk, MAFRA

Momentálně je mezi novým sněmovním sborem šestice hejtmanů, kterou čeká nelehký úkol. Čtveřice poslanců a dvojice poslankyň, kteří vykonávají současně roli šéfů kraje, se budou muset rozhodnout, kterou ze zmíněných funkcí budou nadále zastávat. Případně jak sladí pracovní rozvrh, aby ani jedna z rolí neutrpěla víc, než voliči či ostatní členové samosprávy snesou. 

ANO chce nabídnout ODS vládní spolupráci. Fiala ji vyloučil

Druhá z možností se zdá být náročnější - zastávat funkci hejtmana společně s funkcí zákonodárce je prakticky nemožné. Tedy pokud má být mandát k něčemu platný.

Ivo Vondrák.

Ne všichni z oslovených hejtmanů a zároveň poslanců si ale myslí totéž. „Během své kampaně jsem jasně deklaroval, že předpokládám souběh těchto funkcí. Vidím v tom možnost věci vzájemně logicky propojovat a prosazovat. Voliči v rámci voleb mi svou podporu jasně vyjádřili, tudíž na svým cílech zatím nic neměním,“ odpověděl již dva dny po zvolení poslanec za hnutí ANO Andreje Babiše Ivo Vondrák, který momentálně zastává i funkci šéfa Moravskoslezského kraje.

Neslučitelnost

Jiří Běhounek, hejtman kraje Vysočina.

Podobně se k situaci staví za sociální demokraty zvolený poslanec a současně hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. „Ponechám si obě funkce jako dosud, myslím, že jsem jednoznačně prokázal, že to lze. A má to dokonce nemalý přínos pro kraj,“ míní politik, který byl již v minulosti kvůli kumulaci funkcí kritizován.

Jeho tvrzení je však v rozporu s usnesením sociální demokracie o souběhu funkcí. Strana totiž dříve přijala opatření, aby zamezila hromadění funkcí. Nařídila proto rezignaci na jednu z nich v obdobných případech.

Již v minulém období se kumulováním funkcí proslavil Michal Hašek. I on dlouho seděl jak na hejtmanství, tak v poslanecké lavici. Těžkou slučitelnost obou funkcí potvrzoval v praxi: ve sněmovně po celou dobu patřil mezi největší absentéry. Nebyl ovšem sám, kdo šel proti nařízení strany. Dvojí funkcí se proslavil též Jiří Zimola či Josef Novotný.

Nařízení sociální demokracie příliš netrápí ani Běhounka. „Jako nestraník nekomentuji rozhodnutí strany a jsem názoru, že ono usnesení ČSSD přineslo jen obtíže,“ sdělil.

Martin Půta

Jejich hejtmanský „kolega“ z Liberce Martin Půta, který od roku 2014 čelil trestnímu stíhání kvůli údajnému přijetí úplatku a letos v únoru policie navrhla jeho obžalobu, situaci řeší o něco svérazněji. Ačkoliv se stal skokanem, kterého voliči z posledního místa poslali pomocí kroužků do sněmovny, chce zůstat pouze hejtmanem. To k nelibosti některých voličů avizoval už před volbami. 

„Dodržím, co jsem říkal před volbami. Chci zůstat hejtmanem, nechci sedět na dvou židlích a jaké praktické kroky podniknu, to se musím poradit. Pan prezident říkal, že tu ustavující schůzi svolá za měsíc, tak na rozhodování bude dost času,“ upozornil Půta pro server iDNES.cz, na nějž po sérii dotazů odkázal tiskový mluvčí hnutí Karel Kreml. 

Funkce se kumulovat nemají

Poslaneckého mandátu se ale vzdá pravděpodobně až po ustavující schůzi sněmovny. „Odhaduji, že to provedu v nějaké fázi po ustavující schůzi, protože bych se rád postavil k řečnickému pultíku a vysvětlil, proč si myslím, že se dvě funkce kumulovat nemají,“ řekl Lidovým novinám. Řídí se tak zřejmě ustanovením hnutí STAN, které preferuje pouze jednu funkci.

Ačkoli podle jeho slov chtěl pouze podpořit kandidátku hnutí STAN (protože platí za jednoho z nejoblíbenějších politiků hnutí STAN), jeho politická „hra“ má ale jistou dohru. A to ve finanční podobě. Půta totiž bude do doby, než rezignuje na funkci, pobírat poslanecký plat.

Ten se letos poprvé přehoupl přes 70 tisíc korun měsíčně. Další desetitisíce ale mohou zákonodárci čerpat na různých náhradách. Každý poslanec má k dispozici celkem sedm druhů náhrad. Čtyři z nich má zaručené většina z nich. Jde tedy o náhrady na reprezentaci, na administrativní a odbornou práci, na mzdy svých asistentů a na telefon. Další dvě jsou vázány na místo, odkud zákonodárce pochází, a kde má kancelář. Náhradu na ubytování mohou čerpat pouze ti, kteří nebydlí v Praze.

Pro představu: hejtmani by nově podle návrhu nařízení vlády připraveného ministerstvem vnitra mohli dostávat průměrně o téměř 16 procent více, přišli by si tedy na 109 500 až 120 500 korun. 

Půta bude za říjen inkasovat dva platy. „Mandát poslance začal dnem zvolením, tedy 21. říjnem. A pokud se ho někdo vzdá, tak plat se mu vypočítá přesně za období mezi vznikem mandátu a jeho ukončením. Pokud jde o náhrady, tak dvě jsou paušální a ty se vyplatí při zachování stejného principu,“ vysvětlil ředitel tiskového odboru kanceláře Poslanecké sněmovny Roman Žamboch. 

Ostatní záležitosti, například práce asistentů, se vyplácejí v závislosti na uzavřených smlouvách. Tyto okolnosti ale nechtěl Půta komentovat. V úterý po telefonu pouze sdělil, že musí s kolegy vyřešit „technické záležitosti“ jeho odchodu z funkce poslance. 

Jana Vildumetzová

Kumulace funkcí se nově týká také hejtmanky Karlovarského kraje Jany Vildumetzové. Ta ale ještě není pevně rozhodnutá, zda si ponechá obě funkce, či se jedné z nich vzdá. „Zatím je na konečné rozhodnutí ještě brzy. Sedm tisíc preferenčních hlasů mě velmi zavazuje, naši občané mi dali důvěru a já jim za to moc a moc děkuji. Teď ale musím vše probrat s kolegy ve vedení kraje, s vedením našeho hnutí ANO,“ uvedla. 

O souběhu funkcí s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem zatím neměla příležitost hovořit. „Důležitý pro mě je i názor mé rodiny. Jsem zvyklá svou práci dělat na maximum a plně se jí věnovat, proto musím všechno velmi pečlivě zvážit,“ dodala.

Kalousek skončí v čele TOP 09. Nový předseda by měl čelit ‚predátorům‘

Už jednou se mandátu ve sněmovně vzdala Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Ta se nyní bude muset mezi funkcí hejtmanky Středočeského kraje a zákonodárkyně rozhodovat znovu. 

Jaroslava Pokorná Jermanová.

„Ustavující zasedání sněmovny bude za měsíc, nechám si ten luxus a měsíc budu přemýšlet, kterým směrem se vydám. Nejsme rozhodnutá. Netušila jsem, že dostanu tolik preferenčních hlasů, nevěděla jsem, že skočím,“ popsala serveru iRozhlas.cz Jermanová.

Nové rozhodnutí

Poslanec za ANO Ladislav Okleštěk.

Slučitelnost funkcí nicméně obhajuje hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO), který letos v únoru na pozici šéfa kraje vystřídal předchůdce Oto Koštu. Také jeho čeká nové rozhodnutí. Jasno na rozdíl od předchozího volebního období ještě nemá. 

„Před volbami jsem opakovaně říkal, že případnou kumulaci funkcí budu řešit podle volebního výsledku. Zisk vysokého počtu preferenčních hlasů vnímám tak, že lidem nevadí, když jsem hejtmanem a poslanec zároveň. Také celkový výsledek ANO v Olomouckém kraji svědčí o tom, že svou práci asi neděláme špatně. Vyzkoušel jsem si, že obě funkce lze dobře zvládat, aniž bych některou šidil,“ sdělil serveru Lidovky.cz Okleštěk.  

Rozhodnutý napevno ale ještě není. „Určité signály vnímám i od kolegů z krajské koalice, kteří nejlépe ví, že se nám některé důležité a prospěšné věci pro Olomoucký kraj daří posouvat díky mým vazbám na sněmovnu,“ dodal.

Zbavte se tuku bez dřiny: Naše zkušenost z estetického centra ToWell
Zbavte se tuku bez dřiny: Naše zkušenost z estetického centra ToWell

Redakční tým eMimina navštívil salon ToWell, aby osobně otestoval dvě z nejpopulárnějších procedur. Jaké výsledky přinášejí, jak probíhá celý...