Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

47 000 absolventů bez práce

Česko

Rekordní počet studentů zůstane bez uplatnění. Firmy je nechtějí ani s dotačními programy ministerstva práce

PRAHA Letos bude pravděpodobně nejvíc nezaměstnaných absolventů škol za posledních šest let.

„V září očekáváme prolomení maxima z roku 2005, kdy jsme evidovali celkově 47 tisíc nezaměstnaných absolventů a mladistvých,“ řekl LN Jiří Vojtěch, vedoucí oddělení potřeb trhu práce Národního ústavu odborného vzdělávání.

Aktuálně je uchazečů o zaměstnání, kteří školu dokončili v posledních dvou letech nebo jsou mladiství, zhruba 37 tisíc. Z toho dvaadvacet tisíc jsou čerství absolventi bez práce. Mnoho dalších si na léto našlo brigádu nebo si užívají prázdnin, v září jich však podle expertů tisíce dorazí na úřady práce.

Rozdíl proti minulým letům je, že letos zůstanou na úřadech práce i absolventi z minulých let. „V předchozích letech je trh vždy absorboval. Nyní to však již nepůjde,“ tvrdí Vojtěch.

Oslovení odborníci se shodují, že na vině je hospodářská krize. Zaměstnavatelé jsou nuceni omezovat stavy. Pokud najímají nového zaměstnance, tak dají přednost někomu s praxí. Téměř jedinou výjimkou jsou větší firmy jako banky či pojišťovny, které nabízejí odborné absolventské pozice. Ty jsou však zaměřeny na vysokoškolské studenty. „Primárně na ně cílíme již během jejich studia. Podporujeme vzájemnou spolupráci na diplomových a semestrálních pracích a také studentské stáže,“ říká Vendula Voláková z České spořitelny. Dalším zdrojem náboru absolventů jsou semináře na vysokých školách a kariérové veletrhy. I když jsou na tom absolventi vysokých škol ze všech kategorií relativně nejlépe, i u nich je vidět pokles. Výjimku tvoří strojírenské a technologické obory. Dlouhodobě nejhůře na trhu práce jsou na tom podle údajů v Informačním systému o uplatnění absolventů škol lidé nižšího středního vzdělání s výučním listem.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se snaží nárůst počtu mladých bez práce zmírnit různými opatřeními. Například motivují zaměstnavatele k vytváření společensky účelných pracovních míst pro absolventy, které je dotováno úřady práce. V rámci dohody je zaměstnavateli poskytnut příspěvek až do výše vyplacených mezd takto umístěného absolventa, což je pro firmy výhodné. Program ale platí maximálně půl roku. Přesto podniky nemají o tento nástroj z různých důvodů zájem. „V minulosti jsme zkoušeli společensky účelná pracovní místa pro absolventy vytvářet, ale zatím se nám to neosvědčilo. Také proto, že máme z podstaty svého podnikání zájem o poměrně úzkou škálu odborností,“ vysvětluje Nataša Kopsová ze společnosti Mountfield.

Podobně skepticky situaci komentují i další firmy. „Tato místa jsme uplatňovali spíše v továrně, tu jsme však uzavřeli,“ říká například Magdaléna Slámová ze společnosti Unilever ČR.

Pokračování na straně 15

Smutný rekord: 47 000 absolventů...

Dokončení ze strany 1

Při výběru nových pracovníků činí rozdíl mezi absolventy a uchazeči s praxí nejvíce firmy z oblasti výroby a rozvodu elektřiny, plynu a vody a rovněž firmy zaměřené na dopravu, skladování, pošty a telekomunikace. Vyplývá to z výsledků šetření, které provedlo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Naopak v nejmenší míře rozlišují mezi absolventy a pracovníky s praxí stavební firmy, podniky orientující se na dobývání nerostných surovin a také vzdělávací organizace a společnosti.

Někteří zaměstnavatelé však na praxi obecně tolik netrvají a přikládají větší význam ochotě absolventů se učit, jejich otevřenosti vůči novým poznatkům a pozitivnímu přístupu k práci. Předchozí pracovní aktivita absolventů vypovídá podle názoru řady zaměstnavatelů o samostatnosti, zájmu pracovat či o přístupu k životu. Někdy si však absolventi škodí sami svými nereálnými představami a přemrštěnými nároky. „Chodí k nám mladí uchazeči, kteří očekávají neadekvátně vysoký plat a kariérní postup, i když nemají praxi, neumějí jazyky nebo nejsou dostatečně kvalifikovaní,“ říká personalistka z nadnárodní společnosti, která si přála zůstat v anonymitě. „Častou chybou je také to, že uchazeči se hlásí úplně mimo obor a prostě zkoušejí nahodile cokoli,“ uvádí Libor Malý, majitel společnosti LMC, která provozuje stránky Jobs.cz.

Přesto však mnohým čerstvým absolventům bez praxe i přes veškerou snahu nezbude než vzít podřadnou manuální práci, aby měli nárok na podporu v nezaměstnanosti. „Po dokončení střední školy mě nikde nevzali, všude chtěli praxi. Podporu jsem nedostal, neměl jsem nic odpracováno,“ říká mladý muž, který skončil jako pomocný dělník na pile.

Graf

ABSOLVENTI 3KOL BEZ PRÁCE (v tisících)

Národní ústav odborného vzdělávání

očekává, že letos bude nejvíc absolventů

škol bez práce za posledních pět let.

duben

září

*odhad

2006

33

41,7

2007

25

31,2

2008

19,1

28,9

2009

26,7

38

2010

32,8

47*

Pramen: MPSV

Autor: