20. února 2018 16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

5 Čechů nalákalo své krajany do Anglie, kde je vykořisťovali. Mayová kauzu zmínila v Mnichově

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: Reuters

PRAHA/MNICHOV Rozbití otrokářského gangu s pomocí české policie, které v sobotním projevu uvedla jako příklad úspěšné spolupráce britská premiérka Theresa Mayová, se týkalo pěti pachatelů z Česka. Své krajany nalákali do Anglie s příslibem dobrého výdělku, poté je však vykořisťovali a nutili je krást. Soud v Plymouthu pětici uložil celkem 20 let vězení.

Mayová kauzu zmínila na konferenci v Mnichově, kde přítomné ujistila, že Británie bude s Evropskou unií i po brexitu úzce spolupracovat v bezpečnostních otázkách. Ibehej v úterý upřesnil, že v případu „moderních otrokářů“ poskytovali čeští policisté britské straně právní pomoc, a to na základě její žádosti z podzimu roku 2014.

„Kriminalisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zajišťovali kontaktování některých poškozených, kteří se mezitím vrátili do ČR, prováděli výslechy osob, různé prověrky a jiné úkony trestního řízení,“ popsal.

Dva Češi a tři Češky páchali trestnou činnost v hrabství Devon, odkud oslovovali krajany ze slabších sociálních vrstev s nabídkou práce. Zájemcům zajistili letenky do anglického Bristolu, přepravili je do města Plymouth a vyřídili jim potřebné formality.

„Za práci však oběti dostávaly jen zlomek původně smluvené částky a navíc musely pod pohrůžkami násilí či za použití samotného fyzického násilí vykonávat různé služby v bydlištích pachatelů, či byly nuceny krást,“ uvedl Ibehej.

Podle dřívějších informací britských médií pracovali vykořisťovaní lidé mimo jiné v továrnách na psí žrádlo a žili v otřesných podmínkách. Gang je udržoval ve strachu výhružkami týkajícími se bezpečnosti jejich rodin, které zůstaly v Česku.

Vedle samotných pachatelů poslal britský soud do vězení také čtyři jejich příbuzné, které podle rozsudku donutily jednoho z poškozených k odvolání výpovědi.

17.února 2018 v 17:30, příspěvek archivován: 20.února 2018 v 16:17

VIDEO: Backstage after her speech at the @MunSecConf, the PM outlines her key message about the future relationship the UK and EU can have on security, to keep people safe. #MSC2018 https://t.co/ybzjfrf4iE

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Backstage after her speech at the @MunSecConf, the PM outlines her key message about the future relationship the UK and EU can have on security, to keep people safe. #MSC2018 https://t.co/ybzjfrf4iE

ČTK