12. června 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pět giga dat a 124 stran smluv. Policie získala nové informace proti Rittigovi

Už to není OK. Takto Ivo Rittig pózoval ještě před pár měsíci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Už to není OK. Takto Ivo Rittig pózoval ještě před pár měsíci. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Účetní Jan Kubiska dál zatápí lobbistovi Ivo Rittigovi. Vedle kauzy Oleo Chemical policistům pomáhá i v jízdenkové kauze v pražském dopravním podniku, což podle všeho zbrzdilo její vyšetřování. Jak zjistil server Lidovky.cz, Kubiska detektivům předal nosiče s elektronickými daty a přes 120 stránek anglicky psaného textu.

Kubiska pracoval jako finanční analytik pro firmu Peskim těsně spjatou s advokátní kanceláří MSB Legal, jejíž advokáti spolupracují s Rittigem a sami čelí obvinění jak v kauze Oleo, tak v případě dopravního podniku, odkud mělo přes papírnu Neograph k Rittigovcům plynout 17 haléřů z každé vyrobené jízdenky. 

S první kauzou jim Kubiska v roli spolupracujícího obviněného už pomáhá, minulý měsíc se zapojil i do případu tunelování dopravního podniku. Kriminalistům přinesl DVD se 4,7 gigabyty informací plus flash disk se 108 mega dalších dat.

„Bezprostředně po vydání byl uvedený nosič vložen do papírové obálky, zapečetěn a v této podobně předán znalci k požadovanému zkoumání,“ stojí v dokumentu k přibrání znalce, s nímž se server Lidovky.cz seznámil. Posudek měl být hotov do konce května, znalec měl pořídit kopie dat a především rozklíčovat vlastnosti všech uložených souborů, které by případně policii mohly pomoct.

Detektivům však Kubiska přinesl i 124 stran anglicky psaného dokumentu, jehož překlad dostala na starost tlumočnice. Podle policejního dokumentu se převážně jedná o smlouvy. Dozorující státní zástupce Adam Borgula nechtěl nové skutečnosti nijak komentovat. „Aktuálně je věc stále ve vyšetřování a není možné poskytnout bližší informace,“ napsal serveru Lidovky.cz.

Příběh zakázky na pražské jízdenky.

Příběh zakázky na pražské jízdenky.

Jak ale nedávno informovaly LN, Kubiska policistům podle zdroje blízkému vyšetřování dal informace týkající se toků peněz mezi zahraničními účty Rittiga a jeho právníků a společností Cokeville Assets, přes níž měly peníze proudit k Rittigovi. Cokeville Assets zase dostávala podle obvinění neúměrně vysokou provizi od papírny Neograph z výroby každé jízdenky pro pražský dopravní podnik. V letech 2008 až 2011 tak mělo odtéct ke Cokeville Assets 40 milionů korun, z nichž velká část pak končila na kyperských kontech Rittiga.

Kubiska, jenž se měl starat právě o finance Neographu, který Rittigovi advokáti ovládali, by mohl policii pomoct objasnit, jaká suma u nich skončila. Vedle Rittiga a jeho advokátů se však stíhání týká i bývalého šéfa pražského dopravního podniku Martina Dvořáka, pod jehož vedením se smlouva s Neographem uzavírala.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu
ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu

Ahoj, jsem ve 31 tt a pochopitelně přemýšlím nad porodem. Jsem prvorodička, takže mám z toho všeho strach a chlap mi moc nepomáhá. Chce být u porodu, ale zároveň je pro něj asi důležitější být v práci, protože kdykoli se bavíme o tom, zdali si bude moci vzít volno nebo zařídit, že bude okolo termínu v práci někde kolem a ne v zahraničí, je to pro něj problém.