Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pět let stíhání. Chcete vyšší odškodnění? Neměla jste kauzu nechat promlčet, vzkázal soud

Česko

  6:00
PRAHA - Jak vysoké odškodnění náleží člověku za to, že justice jeho trestní stíhání promlčela? Přesně tato otázka je předmětem sporu mezi státem a bývalou členkou někdejší Dělnické strany Lucií Šlégrovou. Více než pět let se před soudy zodpovídala kvůli podezření z podpory extremismu, justice její kauzu nedokázala včas vyřídit. Kvůli tomuto selhání chtěla aktivistka po státu jako kompenzaci 400 tisíc, soudy jí však přiznaly jen zlomek.

Extremistka Lucie Šlégrová foto: delnickamladez.cz

Problémy Šlégrové pramení z jejího proslovu, který pronesla v listopadu 2010 na manifestaci Dělnické strany v Litvínově. Ve svém vystoupení zpochybnila legitimitu stávajícího politického režimu, současně slíbila vendetu odpůrcům Dělnické strany. Hned v lednu 2011 ji policie obvinila z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, což ji v důsledku mohlo připravit až o tři roky svobody.

Extremistku kvůli projevu bezvýsledně stíhali přes pět let, odškodnění nedostala

V září 2013 ji Okresní soud v Mostě očistil, odvolání státní zástupkyně však kauzu posunulo k ústeckému krajskému soudu. Nadřízená instance zprošťující rozsudek zrušila, případ měl znovu vyhodnotit mostecký soud. Jenže na to už nedošlo. Okresní instance ho nebyla schopná znovu otevřít, pětiletou lhůtu pro vyřešení případu zmeškala. V červnu 2016 tak stíhání Šlégrové soud kvůli promlčení zastavil.

„Klientka uplatnila za své nezákonné trestní stíhání nárok na náhradu nákladů vynaložených za obhajobu, dále nárok na náhradu újmy způsobené trestním stíháním a konečně i nárok na náhradu újmy způsobené tím, že stát vedl trestní řízení s průtahy a po nepřiměřeně dlouhou dobu,“ přiblížil serveru Lidovky.cz Šlégrové advokát Petr Kočí, za co jeho klientka chtěla od státu vyrovnání ve výši 400 tisíc korun.

Místo 400 tisíc 76 tisíc

Jenže ministerstvo spravedlnosti aktivistce satisfakci nepřiznalo. Podle resortu totiž nezazněl kvalifikovaný výrok, že se Šlégrová ničeho nedopustila. O nezákonném stíhání tak podle něj nemůže být řeč. Ironií je, že přiměřeně rychlého vyřízení své věci se nedočkala Šlégrová ani od ministerstva. Resort její žádost měl na stole déle než je zákonných šest měsíců. Od „dělnice“ následovala žaloba.

Obvodní soud pro Prahu 2 Šlégrové v prvním kole sporu sice kompenzaci přiklepl, ale výsledná částka se dramaticky lišila od jejího požadavku. Místo 400 tisíc korun soud vyčíslil zátěž způsobenou stíháním na necelých 77 tisíc. Aktivistka zareagovala odvoláním. Jenže Městský soud v Praze byl vůči ní ještě přísnější.

Extremistka Lucie Šlégrová
Advokát Petr Kočí podal námitku proti znalci Michalu Mazlovi během soudu s...

„Rozsudek Městského soudu v Praze ponížil výši odškodnění o necelých 16 tisíc korun, žalující straně bylo přiznáno 60 750 korun,“ sdělila serveru Lidovky.cz soudní mluvčí Marcela Pröllerová. Kromě toho aktivistce soud odepřel nárok na náhradu nákladů řízení. Šlégrovou také nepříjemně zaskočil tím, jak vysvětlil pokrácení satisfakce.

Rozpor s presumpcí neviny?

Co řekla aktivistka?

Na inkriminované manifestaci v listopadu 2010 Šlégrová řekla mimo jiné toto: „Protože tak jako vy máte dnes tu drzost soudit nás za naše čisté myšlenky, tak my jednou budeme soudit vás za vaše špinavé činy! A můžete si být jistí, že to bude bez nejmenšího slitování." 
Před soudem se pak hájila následovně: „Svým politickým projevem v Litvínově jsem využila toho práva, které je mi zaručeno ústavním řádem této země, tedy svoboda slova. Nepropagovala jsem německý nacismus, jak je mi naprosto nesmyslně a účelově kladeno za vinu, nýbrž národní socialismus jako legitimní a uznávaný politický směr."

Neměla se prý spokojit s tím, že justice její trestní kauzu nechala promlčet. Aby mohla být řeč o vyšším odškodnění, měla se odvolat a na projednání svého případu trvat. Šlégrová tak přitom neučinila. „I tato skutečnost sebou nese vyloučení uplatněného nároku na náhradu škody, tj. nákladů na obhajobu a zadostiučinění za nemajetkovou újmu,“ uvedl městský soud.

Advokát Kočí takovou argumentaci považuje za absurdní, pro takový závěr podle něj neexistuje opora v zákoně. „Není možné nutit klientku, která byla obětí nezákonného trestního stíhání vedeného navíc po nepřiměřeně dlouho dobu, aby takový stav dále snášela - to by bylo protiústavní a ve zjevném rozporu s principem presumpce neviny,“ podotkl k rozsudku, jejž jeho klientka obdržela tento týden.

Nárok Šlégrové ještě přezkoumá Nejvyšší soud, Kočí avizoval podání dovolání. Nadcházející týden navíc čeká aktivistku další dějství jiné trestní kauzy, v níž figuruje. Mostecký okresní soud pokračuje v projednávání případu, v němž je s dalšími dvěma lidmi obžalovaná opět z nedovolené podpory extremismu. V roce 2010 totiž veřejně držela vlajku Dělnické strany.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat