Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

5 vítězů voleb: nečitelný Babiš, populistický Okamura i 'pan kroužek' Benda

Česko

  10:00
PRAHA - Voliči odmítli tradiční strany a dali přednost uskupením, která se ve sněmovních volbách objevila prvně. Server Lidovky.cz vybral pět vítězů předčasných voleb.

Marek Benda ve volebním štábu ODS. foto: MAFRA: Jan Zátorský

Voliči řekli ANO ano

Masivní kampaň miliardáře Andreje Babiše zabrala. Hlas jeho hnutí hodilo téměř milion voličů, což stačí na 47 mandátů (více ČTĚTE ZDE). Elektorát Babišovy strany se přitom podle politologů skládá z rozličného voličského spektra: ANO sbíralo hlasy zleva, středu i zprava, od vysokoškoláků, středoškoláků i vyučených lidí, od lidí bohatých i chudých…

Andrej Babiš odpovídá novinářům.

Podobně jako před třemi roky tak zafungoval efekt "podnikatelské" strany - tehdy slavily Věci veřejné Víta Bárty. Hnutí nakonec nepoškodily ani informace o Babišově spolupráci s StB (miliardář napadl dokumenty Ústavu paměti národa u soudu). Babišovi vyšla i sázka na známé tváře: Martin Komárek.

Co víc, volební výsledky udělaly z Babiše nejdůležitější postavu povolebních jednání. Úspěch však také miliardářově hnutí nutně sváže ruce: s ohledem na rozmanitou voličskou základnu totiž nebude snadné nenaštvat si povolebními kroky část příznivců. Třeba nečitelností kroků. Příklad? Krátce po oznámení výsledků ohlásil Babiš odchod do opozice: "Neumím si představit při programu ČSSD, že bychom ji podpořili, potřebujeme stabilitu pro investory a nízké daně." Následně připustil, že ANO bude o nové vládě jednat a že si umí podporu ČSSD představit (více k tématu ČTĚTE ZDE).

Okamurův populistický model zabírá

Vládu lidu nabídl v předvolební kampani senátor Tomio Okamura. A uspěl. Čtrnáct poslaneckých mandátů slepence jménem Úsvit přímé demokracie je velký úspěch. Vůdce Okamura teď vymění senátní lavici za poslaneckou a již avizoval, že podpoří jakoukoli vládu, která bude prosazovat model přímé demokracie (video si prohlédněte ZDE).

Tomio Okamura z hnutí Úsvit přímé demokracie sleduje 26. října v Praze výsledky voleb.

Okamura, stejně jako Babiš, necílil na pravou či levou část voličstva. Hlasy sbíral mezi komunisty stejně jako extremisty z DSSS. Jeho dokola opakovaná populistická hesla, kterým politologové vyčítali absenci obsahu, přilákala téměř 350 tisíc voličů. Zbytky příznivců Věcí veřejných mu zajistilo angažmá pěti exposlanců této strany, byť se Vít Bárta nakonec jako plzeňský lídr do sněmovny nevrátí.

Úspěšná reinkarnace lidovců

Pavel Bělobrádek ve volebním štábu KDU-ČSL.

Klidná síla se vrací do sněmovny po třech letech. Lidovci našli lídra, který dokáže oslovit v minulosti stabilní voličskou základnu. Vsadili na neagresivní kampaň v čele s dobře připraveným Pavlem Bělobrádkem. Špatný výsledek ČSSD z nich navíc udělal jednoho z nejvýznamnějších povolebních hráčů.

Lidovci předem nevyloučili žádnou povolební spolupráci vyjma té, v níž by hráli roli komunisti. Není tak vyloučeno, že nejmenší parlamentní strana nakonec obsadí i vládní lavice. Nahlas se totiž už začalo mluvit o modelu ČSSD - ANO - KDU-ČSL.

Bendova soukromá oslava

Marek Benda ve volebním štábu ODS.

Přestože má ODS za sebou historicky největší výprask, Marek Benda opět může uspořádat soukromý mejdan. Poslanecký nezmar se totiž už podruhé za sebou dostal do sněmovny jen díky kroužkování. Z desátého místa na pražské kandidátce tak míří do Sněmovní ulice, kde kromě dvouleté pauzy strávil posledních 23 let. Podle serveru E15 mu na cestu vzhůru stačila soukromá kampaň za zhruba 200 tisíc korun. Oslava byla jistě o něco levnější.

Hašek porazil Sobotku

Místopředseda strany Michal Hašek před volebním studiem ČSSD v Praze, kde 25. října sledoval výsledky předčasných voleb do Sněmovny.

Jedním z nejsledovanějších soubojů předčasných voleb byla jednoznačně bitva dvou "přátel" o jižní Moravu, potažmo o celou ČSSD. Předseda strany Bohuslav Sobotka v něm podlehl Michalu Haškovi, který se mohl opřít o hejtmanský post. Voliči nakonec v regionu více viditelného politika odměnili 25 231 preferenčními hlasy, Sobotka získal zhruba 3300 méně. A to i přesto, že Hašek do práce v Poslanecké sněmovně příliš nechodil a Sobotka si vymínil, že bude ústřední postavou kampaně.

Však také Sobotkovi vnitrostraničtí kolegové - jmenujme třeba jihomoravskou trojku Jeronýma Tejce - už naznačili, že volební neúspěch by ho měl stát hlavu (více ČTĚTE ZDE). Předseda však rezignaci rázně odmítl prohlášením, že neudělá podobnou chybu jako Jiří Paroubek po zpackaných volbách v roce 2010. Odstoupí prý až v případě, že by se ČSSD nepodařilo sestavit vládu.

VOLBY OČIMA FOTOGRAFŮ:

Vítězný polibek šéfa ANO Andreje Babiše s jeho manželkou.

VOLEBNÍ ROZCESTNÍK SERVERU LIDOVKY.CZ

PRVNÍ ZEMANOVY KOMENTÁŘE K VOLBÁM:

REAKCE VÍTĚZNÝCH STRAN:

KOMENTÁŘE OSOBNOSTÍ LN A SERVERU LIDOVKY.CZ:

JAKÉ KOALICE SE NABÍZÍ?

ÚTOČNÉ POVOLEBNÍ VÝROKY:

RYCHLE A PŘEHLEDNĚ O VOLBÁCH:

Autor: