16. března 2015 14:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pátrání po Peroutkově textu, den 50. Je to vážná věc, ne počítání oveček, tvrdí Ovčáček

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PRAHA Je to již 50 dní, co mluvčí Hradu Jiří Ovčáček započal své hledání textu novináře Ferdinanda Peroutky s názvem Hitler je gentleman. Jeho důkladné pátrání je však zatím neúspěšné. „Není to počítání oveček, ale velmi závažná věc,“ odvětil Ovčáček na upozornění serveru Lidovky.cz, že jeho bádání trvá už skoro dva měsíce.

Prezidentův mluvčí se při hledání článku s názvem Hitler je gentleman dostal do března roku 1938. Tehdy vyšel v Přítomnosti cenzurovaný Peroutkův článek, kterému chybí titulek a několik odstavců. „Nyní se zabývám otázkou, proč první republika zcenzurovala článek Ferdinanda Peroutky na téma Adolfa Hitlera, zatímco za druhé republiky a za nacistické okupace tomu tak nebylo,“ popsal serveru Lidovky.cz své nové objevy Ovčáček.

O tom, zdali se mohlo jednat o článek, který měl prezident Zeman na mysli, nechtěl spekulovat. „Vzhledem k tomu, že nyní nemám k dispozici původní, necenzurovanou verzi článku, nemohu věc hodnotit. Určitě ale hodlám zjišťovat, zda je tato původní verze k dispozici,“ tvrdí Ovčáček.

Podle šéfredaktora Přítomnosti Davida Bartoně hledaný Peroutkův text prostě neexistuje. „Hledá se něco, co není,“ vyjádřil se stručně.

Spor mezi Hradem a odbornou veřejností, která tvrdí, že takový článek Peroutka nikdy nenapsal a není možné jej najít, začal na konci ledna. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ,Hitler je gentleman‘,“ pronesl tehdy Zeman před zahraničním publikem na pražském fóru k holokaustu. Chtěl tím poukázat na údajnou fascinaci intelektuálů zrůdným učením.

Projev prezidenta Zemana na Konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi.

Projev prezidenta Zemana na Konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi.

Neúspěšné pátrání

Proti tomuto Zemanovu výroku se ostře postavilo Sdružení Ferdinanda Peroutky. Článek nenašel ani vydavatel Přítomnosti Martin Jan Stránský či projekt Demagog.cz. „Demagog.cz prošel online archiv časopisu Přítomnost za roky 1930-1939 a zmíněný text v tomto časopise nevyšel - od Peroutky ani od jiného autora,“ uvedl vedoucí serveru Jan Tvrdoň. Všem hledačům, kromě Ovčáčka, trvalo navíc projít Peroutkovy texty v Přítomnosti jen pár hodin.

Pořad Newsroom na ČT24 upozornil, že podle elektronického vyhledávače Národní knihovny Kramerius článek Hitler je gentleman existuje, ale autorem je geolog Walker Bergman. Text také nebyl publikován v Přítomnosti, ale vyšel 23. září 1942 v časopise Svět.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz