1. srpna 2008 18:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

500 korun za mrtvého mývala

Myslivec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Myslivec. | foto: ČTK

PRAHA Myslivci chtějí aby za „skalp“ norka amerického, mývala severního a psíka mývalovitého dostal střelec pětiset korunovou odměnu.

„Norka, mývala a psíka mývalovitého by měl na potkání střílet absolutně každý, kdo má lovecký lístek. A takových lidí je v České republice zhruba 95 tisíc,“ říká jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Kostečka.

Podle něj by mělo ministerstvo životního prostředí vypsat na tyto šelmy takzvané zástřelné. „Aby to bylo dostatečně motivační měla by odměna být nejméně 500 korun,“ doplňuje Kostečka.

Ani ministerstvo životního prostředí by se střílením na „škůdcovskou trojici“ nemělo problém. „V zásadě by jsme ve všech třech případech proti nebyli,“ potvrzuje jeho mluvčí Jakub Kašpar. Masová likvidace těchto tří šelem se ale nelíbí Petru Stýblovi z Českého svazu ochránců přírody. „Bylo by dobré kdyby zde nebyli, ale na druhou stranu střílením nezmizí,“ říká Stýblo.

Evžen Kůs ze Zoologické zahrady v Praze se zase obává, že myslivci budou střílet na všechno možné jen ne na tyto šelmy. „Samozřejmě by je poznat měli, ale když si spletou kolegu s divočákem tak můžou zaměnit i mývala s tchořem,“ říká Kůs.


Kostečka se ale proti takovému tvrzení brání. „Dle jasných zásad a kritérií by nikdo neměl střílet na něco, co jasně a bezpečně nerozezná. Nemůžu samozřejmě mluvit za všech 95 tisíc lidí. Občas takový incident je,“ vysvětluje Kostečka. „Prostě každý, kdo se odhodlá zmáčknout spoušť, by měl bezpečně vědět, na co střílí a kam je ta rána posazená.“

Likvidace výše uvedených šelem je podle Kostečky naprosto nezbytná. „Tito predátoři poměrně intenzivně likvidují populace stávajících druhů. Třeba takový norek vytlačí všechny své konkurenty a dokáže i totálně zlikvidovat populace škeblí a raků, což se v podstatě děje v Brdech. Nevynechá ani chráněné ptáky, kteří u nás hnízdí jen v malých počtech,“ říká Kostečka.
Zastřelení je podle něj jediná šance, jak se těchto šelem zbavit.

Bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek už před několika lety prosadil, aby tyto tři nepůvodní druhy mohl střílet jen myslivecký hospodář nebo myslivecká stráž. A takových lidí žije v Česku zhruba 15 tisíc.

Střílení nepůvodních druhů je ale podle ochránce přírody Stýbla zbytečné. A proč? Daleko větší škody než tyto šelmy působí černá zvěř. „Podle mě to je celé nesmysl. Mělo by se totiž začít legislativou nikoli zástřelným na norka. Já být myslivcem, tak bych začal právě u divočáků,“ soudí Stýblo.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!