Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

52 studentů je v pořádku, 39 komise dále prověřuje

Česko

PRAHA Speciální komise Západočeské univerzity má výsledky prvních prověrek.

Z prvních 91 absolventů plzeňských práv, o nichž se mluví jako o rychlostudentech, nebyly u 52 zjištěny žádné závady. U zbylých 39 je nutné další prověřování a v tomto okamžiku není možné činit závěry.

Včera to oznámilo vedení Západočeské univerzity (ZČU) s tím, že speciální komise ustavená rektorem v neděli prověřovala 91 absolventů z celkem 560, u nichž existují pochyby o standardnosti studia. Podle informací ČTK jsou v první skupině prověřovaných hlavně policisté. „Byla prověřena studijní dokumentace 91 absolventů, kteří nemají v celostátní matrice studentů předchozí studium,“ uvedl rektor Josef Průša.

V případě šesti studentů šlo o studium v rámci výměnného programu Erasmus. „U nich proto bylo šetření zastaveno. U dalších 46 absolventů kontrola neshledala závady,“ dodal.

V případě 39 zkoumaných zatím není možné říct jasně, zda studovali či nestudovali standardně. Komise u nich musí provést další zjištění a bude muset kvůli těmto absolventům jednat s ministerstvem a jinými českými i zahraničními školami.

Základem pro provedené šetření byl podle Průši seznam absolventů poskytnutý ministerstvem školství, u nichž ministerstvo doporučilo prověřit délku studia a případně zahájit správní řízení o zrušení vysokoškolského studia. Seznam obsahuje 560 položek.

Podle informací ČTK je mezi 39 absolventy, jež je nutné dál prověřit, také Jan Harangozza, podnikatel obžalovaný v kauze konkurzní mafie soudce Jiřího Berky.

Všechna případná řízení o odebrání titulu bude provádět plzeňská fakulta, odvolacím orgánem bude rektor. Podle Průši budou šetření pokračovat, výsledky chce univerzita průběžně předávat ministerstvu. Pověřený šéf fakulty Jiří Pospíšil uvedl, že má prověřování trvat dokonce i týdny.

„Nelze dnes předvídat, co šetření přinese, tedy zda se některé informace potvrdí nebo budou vyvráceny,“ uvedl. Podle něj je nutné roztřídit studenty, protože není zatím jasné, kdo na fakultě studoval na základě přestupu z jiné školy a jen si školu dokončoval, kdo případně přešel z Karlových Varů nebo kdo v Plzni byl jen na studijním pobytu.

Jako nejproblematičtější se přitom zatím jeví studium v rámci takzvaného celoživotního vzdělávání.

Na právech v Plzni byl možný přestup z celoživotního vzdělávání na řádné studium. Využívat této možnosti měli dle některých indicií zejména policisté.

Podle Jiřího Pospíšila škola nyní připravuje celkovou reformu této oblasti.

„Zachováme kurz celoživotního vzdělávání, ale bude mít jinou podobu,“ dodal. Toto studium podle jeho slov opravdu neslo „velmi podivné rysy“.

***

Kauza Plzeň Co se dělo na fakultě Potíže na škole začaly před několika týdny zjištěním, že proděkan fakulty Ivan Tomažič nejspíše opsal desítky stran v dizertační práci. Při objasňování případu se zjistilo, že na fakultě údajně chybějí diplomové a dizertační práce, mimo jiné známých politiků. Vyšetřování také ukázalo, že mnoho desítek lidí možná fakultu absolvovalo nestandardně rychle. Kontrola odhalila několik případů podezřele krátkého studia i na jiných právnických fakultách.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...