Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

57 procent. Většina poslanců podpořila zákaz kouření v restauracích

no smoking | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy no smoking | foto: shutterstock

Praha Roky se o něm diskutuje, ale v parlamentu dosud nenašel dostatek příznivců. Zákon, který by zakázal kouření v restauracích a barech, má ale nyní reálnou šanci, že ho dolní komora schválí. V anketě serveru Lidovky.cz odpovědělo 135 poslanců. A většina z nich zákon podporuje.

Při hlasování o takzvaném protikuřáckém zákoně by šlo zřejmě o každý hlas, ale sonda mezi poslanci ukázala, že by odpůrci zakouřených podniků a pasivního kouření měli mít navrch.

Konkrétně jsou síly rozloženy takto: se zavedením zákazu nesouhlasí 53 poslanců, 5 jich zatím není rozhodnuto a 77 poslanců - to znamená 57 procent - by jich pro zákon hlasovalo. "Oběma rukama," zdůraznil poslanec Ladislav Šincl (ČSSD). "Viděl jsem osobně umírat kuřáka na rakovinu plic a mohu vás ujistit, že to není nic pěkného," zdůvodnil své jednoznačné "ano".

K TÉMATU:

Stejně rázně hovoří i většina lékařů v poslaneckých lavicích. "O nebezpečí kouření stran nemoci dýchacích cest či nádorů plic nebudu mluvit. Ale jako kardiolog zdůrazňuji, že kouření je jedna z hlavních příčin vzniku infarktu myokardu," upozornil Igor Nykl (ANO). Jak ale dodal, ohroženi nejsou jen kuřáci. "Je jasně prokázáno, že velmi nebezpečné pro srdce je i pasivní kouření," zdůraznil.

Anketa

Měl by v Česku platit zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací a barů?

Ano, už aby to bylo. 4955
Ne, současná situace mi vyhovuje. 1088
Chci zákaz kouření pouze v restauracích. 115

Jenže zatímco jedna část poslanců argumentuje ochranou veřejného zdraví, druhá část nesouhlasí s tím, aby tento zájem omezoval majitele restaurací a barů. "Úplný zákaz mi připadá jako výrazný zásah do vlastnického práva vlastníka restaurace," míní Jiří Pospíšil (nezař.). Podle něj by stačil "přiměřený zásah" v podobě povinného rozdělení restaurace na kuřáckou a nekuřáckou část.

ČTĚTE TAKÉ:

Některým poslancům ale i tento - pro mnohé - kompromis přijde jako příliš tvrdá změna. "Co budeme regulovat dál? Zakazovat pití alkoholu v určitých hodinách? Ne, chci žít ve svobodném světě, kde si podnikatel může určit, jak bude svůj podnik provozovat a pro jakou společnost," obhajuje stávající legislativu Jana Černochová z ODS.

Práce pro lobbisty

Právě občanští demokraté patřili v minulosti k hlavním odpůrcům takzvaného protikuřáckého zákona. Jenže po posledních volbách jich ve sněmovně zbyla hrstka a zásadní roli v přijetí zákona tak sehrají nováčci v poslaneckých lavicích za ANO, KDU-ČSL a Úsvit. Tyto tři kluby mají ve sněmovně celkem 75 poslanců. V anketě serveru Lidovky.cz jich odpovědělo 50, přičemž pro zákon se vyslovilo 62 procent z nich.

Češi zákon chtějí

  • 78 % oslovených by uvítalo zákaz kouření v restauracích
  • 41 % kuřáků a kuřaček zákon také podporuje
  • 53 % Češek a Čechů ve věku 18 až 22 let kouří, z toho polovina každý nebo téměř každý den
  • 14 let - věk, kdy si lidé zapálí průměrně první cigaretu

Údaje vychází z průzkumu, který loni zpracovala Fakulta sociálních věd UK a společnost Ipsos. Do průzkumu se zapojilo 8488 lidí nad 18 let, z nich 2576 kouřilo.

Právě na ně se tak kuřácká lobby zaměří zřejmě nejvíce. Návštěvy zástupců tabákových firem v poslaneckých kancelářích nebyly v minulosti ničím výjimečným. Zřejmě i díky tomu zatím Česko zůstává komínem EU. Ukázala to analýza Evropské komise z roku 2011, podle níž je Česko nejtolerantnější zemí ke kuřákům v EU ještě spolu s Maďarskem. Ovšem i Maďaři už od té doby přijali přísnou protikuřáckou legislativu.

Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) má protikuřácký zákon připravený už od svého předchůdce Leoše Hegera (TOP 09). "Ministr Němeček je pro zákaz kouření v restauracích," vzkázal jeho mluvčí Jan Štoll. Kdy zákon předloží sněmovně, však zatím není jasné. S návrhem se Němeček teprve seznamuje a je možné, že ho bude chtít upravit po svém.

Restaurace ano, bary ne

Ostatně jak naznačili někteří poslanci, právě konkrétní znění zákona rozhodne, zda pro něj ruku skutečně zvednou. Například Milada Halíková a Kateřina Konečná (obě KSČM) chtějí, aby se zákon vztahoval jen na restaurace, nikoli bary. Poslanec Zdeněk Soukup (ANO) by zas chtěl zanechat několik zvlášť označených pivnic, kde by se kouřit smělo.

Jak chce hlasovat váš poslanec?

V anketě serveru Lidovky.cz se sešlo celkem 135 odpovědí. Jak by hlasovali jednotliví poslanci?

Jejich názory čtěte již ve čtvrtek na serveru Lidovky.cz.

Jenže ani úspěch ve sněmovně ještě neznamená, že se Česko obratem zařadí mezi státy, kde se kuřáci musí spokojit s vyhrazeným místem před restaurací. Schválit ho budou muset také senátoři, kde za kuřáky tradičně bojuje Jaroslav Kubera (ODS). Už dříve ukázal, že při přesvědčování nemá o argumenty nouzi. "Kouření nezpůsobuje impotenci, ale občas i rozkoš, zeptejte se mé ženy!" pronesl už před lety.

A nepochybně by bylo ještě zajímavé, zda by k zákonu připojil svůj podpis také prezident Miloš Zeman, sám vášnivý kuřák. Ten se totiž ještě před svým zvolením nechal slyšet, že pokud takový zákon parlamentem projde, zasáhne. Loni v květnu na Žofínském fóru ale obrátil. Pokud zákon projde, vetovat ho prý nebude.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...