Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Osmdesát tisíc za propuštění podnikatele. Soudce s advokátem neuspěli se stížností

Česko

  5:01
CHOMUTOV - Soudci Ivanu Novákovi ani advokátu Josefu Douchovi obviněným kvůli úplatku 80 tisíc korun nevyšla úniková cesta. Státní zástupce nevyslyšel jejich protiargumenty a zkraje května zamítl jejich stížnosti proti zahájení stíhání. Detektivové stále vyslýchají svědky, podle Douchova obhájce Jiřího Teryngela by mohlo vyšetřování skončit do léta.

Soudce Ivan Novák. foto: Reprofoto

Státní zástupce Radim Dragoun o stížnostech rozhodoval během prvního květnového týdne. „Obě jsem zamítl jako nedůvodné,“ řekl serveru Lidovky.cz. Nováka s Douchou stíhá policie od letošního března.

Obhajoba soudce Nováka: Nabízeli mi 15 milionů za propuštění kmotra

Podle obvinění dostal soudce minimálně 80 tisíc za podmíněné propuštění podnikatele Tomáše Maliny odsouzeného za zpronevěru letos v lednu. Peníze mu podle detektivů předal právě Malinův advokát Doucha. Dvojice měla obejít systém přidělování spisů tak, aby o věci rozhodoval právě soudce Novák.

Novák navíc mimo záznam Douchovi radil, jak odstranit nedostatky v žádosti a zároveň doporučil, aby ji podal nohejbalový oddíl TJ Pankrác. Zkraje loňského prosince totiž jednu Malinovu žádost o propuštění zamítl, podle policie tak trikem s nohejbalisty obešel zákonnou lhůtu, kdy bylo možné podat další žádost. Odhalila to kontrola ústeckého krajského soudu. Jeho šéf Luboš Dörfl po ní na soudce podal trestní oznámení.

Oba obvinění muži připouštějí, že sice neměli komunikovat mimo spis, jinak se ale podle nich nic nezákonného nedělo: 80 tisíc, co u soudce našla policie, podle obhajoby byly vratkou za byt a Malina prý měl všechny předpoklady k propustce z vězení.

Josef Doucha.

Douchův obhájce Jiří Teryngel se nicméně rozhodnutí zastupitelství nediví. „Nic jiného jsem nečekal. Státní zástupce namítá, že je závažné porušení práv obviněného být odebrán svému soudci. To je sice pravda, ale jen v případě, že by Malinu druhý soudce nepustil, což si nedokáži představit. Dává mi za pravdu, že právní názor předsedy krajského soudu není důkaz, ale že má svoji váhu,“ popsal serveru Lidovky.cz.

Vyšetřování by podle něj brzo mohlo dospět do finále. „Předpokládám, že do prázdnin to chtějí skončit,“ odhadl. Podle státního zástupce Dragouna nicméně stále běží shromažďování důkazů. „Stále se zajišťují materiály a prověřuje se obhajoba obviněných, stále provádíme výslechy a je možné, že po nich bude nutné něco ověřit,“ uvedl.

Kvůli stíhání postavil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) Nováka mimo službu. Policie ho společně s Douchou obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplácení. Chomutovský soudce na sebe upozornil už propuštěním Alexandra Nováka, za něhož se zaručil motorkářský spolek Gryphons.

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...