9. srpna 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

88 výbušných stran. Dočtěte si obžalobu Davida Ratha a spol.

Obžaloba Davida Ratha - grafika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžaloba Davida Ratha - grafika. | foto:  Šimon, Lidové noviny

Udělejte si pořádek v tom, proč sedí Rath a spol. na lavici obžalovaných. Jaké zakázky podle spisu zmanipulovali?

1. Rekonstrukce Gymnázia Hostivice
cena zakázky: 31 milionů korun

Losem vybrali pět předem vybraných firem, zvítězila společnost POHL cz, spolupracovat s ní měla firma FISA Ivany Salačové.
"Dne 10. 1. 2012 předala Salačová finanční hovotost v požadované výši 2 800 000 korun, na kterou se složili rovným dílem s obviněným Kovandou z firmy POHL cz, Petru Kottovi, který ji převezl do místa svého bydliště, kde si ji s obviněnou Pancovou rozdělili," píše se v obžalobě. Dvě stě tisíc korun pak Salačová - opět podle obžaloby - předala Lucii Novanské, která organizovala losování firem.

2. Rekonstrukce zámku Buštěhrad
cena zakázky: 218 milionů korun

Při přípravě oprav došlo podle spisu k rozkolu mezi hejtmanstvím a původní projektantskou firmou Aria, která cenu zakázky spočítala na 161 milionů korun. "Pavel Drážďanský, Tomáš Mladý po předchozí dohodě s Kateřinou Pancovou a Lucií Novanskou a vědomím Kotta, Ratha a Salačové účelově navýšili rozpočet až na částku přibližně 218 000 000 korun," stojí v obžalobě.

3. Stomatologický robot pro Oblastní nemocnici Kladno
cena zakázky: 1,9 milionu korun

"Petr Kott umožnil zástupci firmy B Braun Medical, aby sám zpracoval technickou specifikaci požadovaného systému tak, aby vyhovovala možnostem společnosti."

4. Vybavení Domova důchodců a vybavení Niederleho pavilonu v nemocnici Kladno
cena zákazky: 25 milionů korun

"Petr Kott s vědomím a souhlasem Pancové kontretizoval obviněnému Martinu Jirešovi z firmy Puro-klima výši požadovaného úplatku za zvýhodnění společnosti na částku ve výši nejméně 2 000 000 korun."

5. Modernizace křídla D3 monobloku v Oblastní nemocnici Příbram
cena zákazky: 45,8 milionu korun

"Martin Jireš za firmu Puro-klima předal osobně Petru Kottovi sjednanou finanční hotovost ve dvou splátkách, a to dne 19. 12. 2011 v Praze Zličíně ve výši 2 000 000 korun a dne 27. 12. 2001 v Praze na náměstí Republiky ve výši 2 000 000 korun."

6. Zdravotnická technologie pro Oblastní nemocnici Kolín
cena zakázky: 15 milionů korun

7. Technologie pro objekt SO 04 - Pavilon N v Oblastní nemocnici Kolín
cena zakázky: 130 milionů korun

"Jindřich Řehák z firmy Hospimed dle předchozí dohody předal za ovlivnění těchto zakázek Kottovi ve dvou postupných splátkách finanční hotovost ve výši nejméně 12 000 000 korun, kdy částečně tato finanční hotovost byla v eurech."

8. Zdravotnická technologie pro Pavilon B v Oblastní nemocnici Mladá Boleslav
cena zakázky: 81,8 milionu korun

"Jan Hájek ze společnosti B. Braun Medical předal Petru Kottovi finanční hotovost ve výši 6 200 000 korun jako slíbenou odměnu za ovlivnění a zadání veřejné zakázky." 

První část textu obžaloby Davida Ratha najdete ZDE.


rakRadek Kedroň, ogoOndřej Golis, mevMartin Nevyhoštěný