9. srpna 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

88 výbušných stran. Přečtěte si kompletní obžalobu Davida Ratha a spol.

Obžaloba Davida Ratha - grafika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžaloba Davida Ratha - grafika. | foto:  Šimon, Lidové noviny

Politici a podnikatelé jako jedna organizovaná zločinecká skupina. Miliony jako králíci. Jedna krabice s vínem, druhá s miliony. Takřka devět desítek stran obžaloby odhaluje, jak podle policie pracoval středočeský stroj na úplatky. Server Lidovky.cz zveřejňuje klíčový dokument kauzy Davida Ratha v plném rozsahu.

Kdo podle obžaloby bral úplatky?

Kateřina Pancová s Petrem Kottem podle obžaloby "...po jednotlivých zástupcích soutěžitelů požadovali celkem 48 200 000 korun, kdy z tého celkové částky skutečně převzali 38 200 000 korun, přičemž zbytek již slíbeného úplatku nestihli převzít z důvodů jejich zadržení".

Lucie Novanská, z celého procesu se omluvila kvůli zdravotním problémům, "...zajistila, aby byli vybráni předem domluvení uchazeči a v souvislosti se zadáním takto ovlivněných veřejných zakázek i sama žádala od zástupců soutěžitelů majetkový prospěch, kdy celkem pro sebe požadovala 600 tisíc korun, přičemž z této částky skutečně převzala nejméně 200 tisíc korun".

David Rath si podle znění obžaloby "si nechal slíbit od Pancové a Kotta částku 22 011 186 korun, přičemž z této slíbené částky od obou těchto skutečně převzal finanční hotovost ve výši 16 011 186 korun". Státní zástupce v dokumentu přitom zdůrazňuje, že "Rath o průběhu ovlivňění těchto zakázek za úplatky věděl, byl s tím srozuměn a sám svým utvrzováním obviněných Pancové a Kott, přispíval k dokonání popsané trestné činnosti".

První část obžaloby:

Druhou část obžaloby najdete ZDE.

rakRadek Kedroň, ogoOndřej Golis, mevMartin Nevyhoštěný

Najdete na Lidovky.cz