Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

A otazníky visí nevzrušeně dál

Česko

Hudební ceny Anděl nepřinesly žádné překvapení - sošku získali Kryštof, Dan Bárta i Lenka Dusilová

Sobotní předávání Andělů znovu ukázalo, že se na scéně českého mainstreamu nic nezměnilo. Úroveň večera navíc dobře, byť asi nechtěně, definovala pojem „krize“.

Na první pohled žádná změna. I navzdory „kouzelné“ kategorii Objev roku, kterou z logiky věci naplňují nová, nepovědomá nebo dosud ignorovaná jména, se nominace a hlavní ceny Akademie populární hudby rozdělují mezi několik již důvěrně známých interpretů. Letošní Andělé se neobešli bez skupin Kryštof, Chinaski, Kabát a Tata Bojs, diváci už si zřejmě zvykli i na Ewu Farnou a výkvěty televizních hudebních soutěží. A je tomu právě osm let, co si sošky Andělů za nejlepšího zpěváka a zpěvačku odnesli Dan Bárta a Lenka Dusilová. Stejně jako v sobotu večer.

Nezměnil se ani moderátor, kterým byl potřetí herec a frontman skupiny Kryštof Richard Krajčo. Jeho domovská kapela získala nominaci hned v pěti kategoriích, přičemž zpěvák doufal v proměnění dvou: ocenění Skupina roku by si podle něj jeho kapela za živé album V Opeře a za své loňské koncertní aktivity zasloužila, stejně jako za píseň Atentát. A trefa -přesně tyto Anděly si Kryštof skutečně odnesl. Zpěváka roku přenechal Krajčo zmíněnému Bártovi, který s přáteli z Illustratosphere vydal novou desku Animage. Cenu za Videoklip roku si zaslouženě odnesli Bratři Ebenové za vtipnou píseň s opravdu vtipným klipem Folkloreček, pod albem roku Ohrožený druh je podepsán Michal Horáček. Ten svou sošku ovšem hned na pódiu předal zvukaři a spoluproducentovi Michalu Pekárkovi. Uvedl, že se ceny vzdává, aby mu tak poděkoval za čtrnáctiletou spolupráci.

Dějiny popmusic V edici magazínu Respekt vydané album Eternal Seekers zajistilo Lence Dusilové titul Zpěvačka roku. Objevem roku je formace Toxique (na snímku zpěvačka Klára Vytisková), která vloni vydala eponymní debut.

„Čeští Black Eyed Peas“ se vloni účastnili také soutěže Eurosong a dobré vztahy s televizní stanicí Óčko jim nakonec vynesly RGM Hudební cenu Óčka 2007. RGM Entertainment je zároveň společnost, která debut vydala. Snad bude mít současný objev roku více štěstí než Markéta Irglová, která stejnou cenu obdržela loni, a nebýt rozchodu s Glenem Hansardem a nově také role v americkém seriálu Simpsonovi, už by měl leckdo problém vzpomenout si, kdo že to tehdy „přepisoval dějiny české populární hudby“.

Nominovaní, potažmo ocenění soutěžící byli na celé akci to zdaleka nejmenší zlo; ostatně za Bártu nebo Dusilovou se nikdo stydět nemusí, na rozdíl třeba od skupiny Kabát, která reprezentovala Česko na Eurovizi 2007. „Z ostudy kabát“, vžila se tehdy vtipná hláška. Letos bude Česko reprezentovat formace Gipsy.cz, která se postarala o jeden z mála světlých okamžiků večera. Problémem letošního, bohužel už 18. ročníku předávání Andělů byla především neobyčejně příšerná dramaturgie, ať už šlo o samotné moderátorské kousky („sponzorské vsuvky“ byly zejména k zamyšlení nad smyslem a skutečným významem podniku) či o výběr vystupujících. Jak do kontextu letošních cen, a snad vůbec do kontextu roku 2009, zapadá Jana Kratochvílová? „Zahraničními hvězdami“ byli vrchní vymetači televizních estrád Meky Žbirka a skupina IMT Smile, přičemž oba spolehlivě zastínila show německých Aloha From Hell, kteří zpívali na playback. „Jinak by to bylo mnohem dražší,“ mrazivě zavtipkoval Krajčo na notu celého večera.

Novou podobu Andělů převzala po agentuře Petarda Production společnost Lewron, která mj. „exkluzivně zastupuje mladou talentovanou zpěvačku Ewu Farnou či multimediální projekt Lewron Orchestra“. Do organizačních změn se nepochybně promítla také skutečnost, že Anděly nesponzoruje firma Allianz; všímaví diváci objevili, že chybí kategorie Událost roku, Nejlepší zvuková nahrávka a Nejlepší obal roku. Co naopak nemělo vliv žádný, bylo „zkrouhnutí“ počtu akademiků z necelých tří set na sto deset.

Stejně jako loňský rok, měl i letošek své rebely. Případnou cenu odmítli převzít Tata Bojs, podle nichž „úroveň večera upadá“; podobně reagovala na své nominace kapela Sunshine vloni. Vše ale nakonec proběhlo podle plánu, loňskou skupinou roku byli Chinaski, letos ji převzal evidentně bezproblémoví Kryštof.

Do Síně slávy byla uvedena skupina Katapult, která nedávno přišla o dva členy: baskytarista Jiří Šindelář zemřel v lednu, v únoru odešel také poslední bubeník Karel Jahn. „Neberu tu cenu jako nějakou satisfakci za léta podceňování a posměchu. Je zvláštní, že si nás akademici všimli až nyní po desítkách let existence a stovkách koncertů ročně,“ řekl lídr kapely Olda Říha.

Je vůbec zvláštní, čeho si akademici každý rok všímají... Už léta visí nad cenami Anděl nezodpovězená otázka. Jaký má tahle akce smysl, kromě toho, že se na ní představí sponzoři a velké vydavatelské firmy připomenou, že ještě existují?

***

Anděl 2008

Skupina roku

Kryštof za album V Opeře

Zpěvák roku

Dan Bárta za album Animage

Zpěvačka roku

Lenka Dusilová za album

Eternal Seekers

Objev roku

Toxique za album Toxique

Album roku

Michal Horáček: Ohrožený

druh

Skladba roku

Kryštof: Atentát

DVD roku

Blue Effect: Live & Life

Videoklip roku

Bratři Ebenové: Folkloreček

Zahraniční album roku

Coldplay: Viva la Vida or Death

and All His Friends

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....