Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přikurtovaní opilci platí více než v hotelu. Šabatová chce změnit záchytky

Záchytná stanice v psychiatrické léčebně v brněnských Černovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchytná stanice v psychiatrické léčebně v brněnských Černovicích. | foto: Lidové noviny

BRNO Podmínky v záchytných protialkoholních stanicích jsou podle ombudsmanky Anny Šabatové neuspokojivé. Novinářům v úterý řekla, že většina z nich se potýká s nedostatkem zdravotnického personálu, lékařská péče není na požadované úrovni a donucovací prostředky jsou používány ve vztahu k podnapilým neúměrně.

Některé záchytky podle Šabatové navíc žádají po klientech za péči přemrštěné částky, kdy pacient zaplatí za noc v nich více než za přespání v luxusním hotelu.

K TÉMATU:

Šabatová zdůraznila, že kontroly sice zjistily závažná pochybení, která je nutné odstranit, zároveň ale ocenila obětavou práci pracovníků těchto zařízení. Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s výsledky kontrol žádá o změnu legislativy, která podstatně zpřísní podmínky pro nakládání s klienty. Svoji zprávu z kontrol rozeslala Šabatová také krajským úřadům, které jsou zřizovateli záchytek, a to s žádostí o sjednání nápravy.

Lékař nepřítomen

"V první řadě je nutné si uvědomit, že o umístění podnapilého na záchytnou stanici, podání vhodných léčiv pro zklidnění nebo použití omezovacích prostředků (poutání na lůžko) a propuštění pacienta, rozhoduje podle zákona pouze lékař," uvedla Šabatová. Při kontrolách se pracovníci kanceláře ombudsmanky ale setkali s tím, že tato rozhodnutí činil zdravotnický personál. Lékař v jednom případě nebyl ani v dosažení na telefonu, aby rozhodl o tom, jak bude naloženo s pacientem.

Ombudsmanka Anna Šabatová.

Ombudsmanka Anna Šabatová.

Za problém považuje ochránkyně práv i to, že na většině záchytek pracují převážně ženy. Vzhledem k tomu, že mohou být napadeny podnapilými, vždy by podle ní měl mít službu na záchytce dvoučlenný tým, v kterém je aspoň jeden muž.

Šabatová zdůraznila, že používání jakýchkoli omezovacích prostředků či léčiv by mělo být přiměřené. Navrhuje, aby vznikla centrální evidence, do které budou povinně zapisovány všechny případy použití donucovacích prostředků, tedy většinou kurtů na připoutávání. "Nejlepší prevencí před přehnaným používáním donucovacích prostředků je mít nad nimi dobrý přehled," vysvětlila ombudsmanka.

Pobyt na záchytce za cenu noci v luxusním hotelu

Budova pražské záchytky v ulici Bulovka.

Budova pražské záchytky v ulici Bulovka.

Nelíbí se jí, že některé záchytky žádají za noc v jejich péči po klientech až 4300 korun, zatímco jiné jen 600 korun. Částka by měla být stanovena jednotně a centrálně, zdůraznila veřejná ochránkyně práv. Připomněla, že pobyt na záchytné stanici hradí jen necelá třetina pacientů.

Většina krajů přispívá ročně na provoz záchytky částkou od tří do sedmi milionů korun. Podle Šabatové jsou ale nutné vyšší investice, a to na rozšíření zdravotnického personálu a jeho lepší proškolení. Současný systém fungování záchytek v zemi považuje za dlouhodobě neudržitelný.

Inspekce záchytných stanic

V republice je 18 protialkoholních stanic. Na provoz šesti z nich, a to v Karviné, Kroměříži, Liberci, Ostravě, Plzni a v Praze se v uplynulých měsících zaměřili pracovníci kanceláře ombudsmanky.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!