Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Absence nahlodávají český tým

Česko

Kromě zranění brankáře Čecha řeší fotbalová reprezentace, kým nahradit vykartovaného Kováče

PRAHA Po dvouzápasovém čekání na vítězství se z fotbalové reprezentace ozývá jednotné volání: teď už v kvalifikaci musíme zabrat! Co to znamená? Porazit zítra v Teplicích Slovinsko. S tím souvisí jiná podstatná otázka: S kým? V české sestavě se totiž po víkendové porážce v Polsku vyrojilo několik otazníků.

Tím nejpalčivějším je zranění Petra Čecha. Brankářský suverén kvůli nataženému stehennímu svalu od neděle netrénuje, s týmem včera neodcestoval do dějiště utkání a zůstal pod dohledem fyzioterapeuta Pavla Koláře v Praze. Jasnější prognózu nepřineslo ani jeho včerejší vyšetření. „Prohlídka na magnetické rezonanci vyloučila rupturu (prasklinu) i hematom (podlitinu),“ informoval mluvčí reprezentace Lukáš Tuček. Definitivní slovo padne asi až těsně před utkáním.

Kdyby Čech nakonec opravdu chyběl, znamenalo by to bez ohledu na kvality jeho náhradníků Drobného a Zítky výrazný zásah do fungování defenzivy, která je s Čechem pevně srostlá. Absence obvyklé opory by mohla povzbudit také soupeře, protože jméno gólmana Chelsea vzbuzuje respekt po celém fotbalovém světě. „Na pohodě by nám to nepřidalo. Petr je oporou nejen na hřišti, ale i v kabině,“ uznal obránce Marek Jankulovski.

I on si odnesl z posledního zápasu drobnou bolístku. „Dostal jsem koňara, ale stačilo mi vynechat pozápasový trénink. Teď už bych se měl do přípravy zapojit,“ ulevilo se levému obránci.

Přání Fenina: Předvést se doma Když všechno dobře dopadne, nebude změna ani na jednom ze zmíněných postů nutná. Jenže v záloze se jí trenér Rada nevyhne. Radoslava Kováče po druhé žluté kartě čeká jednozápasový distanc. Mohlo by se dostat na nováčky. Jan Rajnoch a Jiří Kladrubský si za reprezentaci zatím zahráli jen jednou a jen na pár minut. Teď by mohli dosavadní statistiky rozšířit.

„Nohy se mi z toho nerozklepou,“ mluvil Rajnoch o možnosti, že by dostal od Rady důvěru v možná klíčové chvíli kvalifikace. Kapitán Mladé Boleslavi měl už v Polsku na hřiště blíž. Seděl na lavičce, zatímco Kladrubský se nedostal ani mezi náhradníky a zůstal na tribuně. „Během tréninku jsem cítil určité náznaky, že bych mohl nastoupit,“ přiznal sám Rajnoch. Až do taktické porady před utkáním není podle něj nic jistého. „Je možné, že trenér vybere i jinou variantu.“

I v útoku může dojít k rošádě. Šance teplického patriota Martina Fenina zvyšuje úspěšné střídání korunované vstřeleným gólem a také návrat do města, kde působil od žákovských let až do lednového přestupu do Frankfurtu. „A doma se chce člověk vždy předvést co nejvíc,“ upozornil.

Další informace na straně 21

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!