Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Aby digitální archiv vydržel věky

Česko

WASHINGTON Kapacita záznamových médií se neustále zvyšuje, ovšem s trvanlivostí je to už horší. Zatímco analogové fotografie mohou bez větší újmy přečkat i víc než století, je docela pravděpodobné, že digitální snímky pečlivě nahrávané na zapisovatelná DVD nepřečtete už za deset let. V případě, že disky nejsou správně skladovány, může být jejich životnost ještě kratší. S problémem, jak uchovat informace, se potýkají například archiváři, kteří nákladně digitalizují cenné památky. Zatím není jiná cesta než záznamy v pravidelných intervalech přepisovat na nová – naštěstí čím dál levnější – média.

Cestu k řešení, které by si mohlo zasloužit přívlastek definitivní, nabízí objev publikovaný v posledním vydání časopisu Nano Letters. Tým vedený Alexem Zettlem z university v Berkeley ve studii demonstruje, že je možné umístit do duté uhlíkové nanotrubičky železnou částečku s rozměry v řádu nanometrů. Každý krystal odpovídá jednomu bitu. V jedné pozici reprezentuje železná nanočástice logickou jedničku, když se posune níž (viz schéma), přečte snímací zařízení nulu. Vzhledem k tomu, že uhlíkové nanotrubičky jsou velmi stabilní a jejich trvanlivost je přirovnávána k diamantům, neměl by se uložený záznam znehodnotit ani za miliony let.

Zett připouští, že technologii musí prověřit další zkoušky. Sebevědomě však uvádí, že na základě teoretických modelů a výsledků dosavadních laboratorních testů lze s velkou mírou jistoty tvrdit, že zařízení může uchovat data prakticky neomezenou dobu.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...