23. ledna 2017 17:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na smog v české kotlině platí jen pořádný vítr. Ten ale zatím nečekáme, říká meteorolog

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Smog potrápil také Hradec Králové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog potrápil také Hradec Králové. | foto: ČTK

PRAHA „Smogová situace vzniká tam, kde se nepohybuje vzduch,“ vysvětluje Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu stav, který aktuálně trápí velkou část Česka. „Aby se situace zlepšila, muselo by začít výrazně foukat, to ale v příštích dnech neočekáváme,“ doplňuje Dvořák.

Smogovou situaci významně ovlivňují tzv. rozptylové podmínky. Těmi meteorologové označují stav prvků, které rozhodujícím způsobem ovlivňují přenos a rozptyl znečišťujících látek v ovzduší. Jedná se zejména o rychlost větru a teplotní zvrstvení atmosféry, tedy to, jak se teplota mění s výškou, uvádí na svých stránkách Český hydrometeorologický ústav.

Při špatných rozptylových podmínkách, například když je bezvětří nebo slabý vítr, popřípadě při inverzi, musíme očekávat vysoké znečištění ovzduší, dovysvětlují odborníci současný stav.

„Aby se situace celkově zlepšila, musela by přijít nějaká výrazná fronta, která by zrušila inverzi. Třeba by muselo začít pořádně foukat, aby to tu naši českou kotlinu profouklo,“ říká Miloš Dvořák.

A hned doplňuje, že v nejbližších dnech výrazné změny situace nenastanou. „Ve výhledu následujícího týdne k žádnému výraznému obratu nedojde, každý den to ale bude trochu jiné. V úterý by situace mohla být o něco lepší, pak se pravděpodobně bude opět zhoršovat. Zkrátka nás čekají mírné výkyvy, během týdne ale k razantní změně počasí nedojde, a tím pádem se výrazně nezlepší ani koncentrace škodlivin v ovzduší.“

Smogová situace

Při smogové situaci hodnota koncentrace polétavého prachu za 12 hodin překročí aspoň na polovině meteorologických stanic 100 mikrogramů na metr krychlový a zároveň se pro dalších 24 hodin nečeká pokles.

  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz