Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Academia film čeká letos nápor diváků

Česko

OLOMOUC Prvními projekcemi začal včera v Olomouci 44. ročník mezinárodního festivalu populárně vědeckých a dokumentárních filmů Academia film Olomouc (AFO).

Pořadatelé zaznamenali rekordní zájem o akreditace z celé republiky i ze zahraničí, očekávají také nápor olomouckých vysokoškoláků a dalších diváků.

„Letos byl opravdu obrovský zájem o akreditace, určitě se jedná o rekordní číslo. Přihlásilo se zhruba 1000 mimo olomouckých zájemců a tito lidé chtějí ve městě pobýt několik dní. Ačkoliv je tedy AFO festivalem populárněvědeckých a dokumentárních filmů, stává se vyhledávanou filmovou akcí,“ uvedl ředitel festivalu Petr Bilík. Podle něj je festival otevřený všem a diváci neplatí žádné vstupné na filmové projekce. Pořadatelé ale nemohou garantovat vstupenky na jednotlivá místa a museli odmítat i žádosti o rezervaci lístků.

Pro slavnostní zahájení festivalu organizátoři vybrali film Petera Greenawaye z oblasti kunsthistorie Rembrandtovo žaluji, který je věnován obrazu Noční hlídka, a projekci Dr. House - pravda, nebo mýty? komentovanou autorem Andrew Holtzem. „Celkem máme v nabídce 120 filmů a dalších 300 filmů je přihlášeno do soutěže. Část z nich je zařazena do programu a ostatní si mohou zájemci prohlédnout na videu,“ upřesnil Bilík.

Festival se odehrává především na akademické půdě pořádající Univerzity Palackého.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: