Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ach, ta úzkost věčná, temná

Česko

V PĚNĚ DNÍ

Tak nám zabili úzkost, paní Müllerová! A kdo, propána? No, přece ti čeští spisovatelé, současní.

Oč jde? O hesla, zjednodušení. Ideopoučky, kterými zaženeme cosi, co se nám nezdá, do kouta a tam to pak zpráskáme. Tentokrát dostala na frak současná česká literatura. Prý v ní chybí úzkost. Kde jsem to vzal? Ve vánoční Literární příloze Respektu, obsáhlé tak, že asi nejsem jediný, kdo ji dočítá až teď. Jde už o druhý takový literární respektový čin. Vedle esejů Věry Linhartové a Daniely Hodrové tu je výběr poezie, za který ručí Ivan Wernisch. Básně Fišmeisterovy, Dvorského, Krále, Ohniska a Reinera. Ten výběr je zvláštní, nejspíš velmi osobní, absurdita a smutek se tu slévají v jednu báseň.

Spotřebitelská spokojenost mnou cloumá i z prozaického výběru, neboť Kratochvil a Komárek jsou spisovatelé, pro které si člověk čtoucí vždy kus času odloupne. Vynikající je i povídka Karolíny Vránkové, byť tváře stydlivějšího čteče může snadno pokrýt i lehoulinký nach.

Pak to ale přijde! Dozvíte se, co je tím žhavým problémem současné literatury.

„Největším problémem současné české literatury jsou autoři bez úzkosti.“

Tahle věta na mě vykřikla z rozhovoru, který s literárním vědcem Vladimírem Papouškem pořídil kritik Respektu Ondřej Nezbeda. Až mám chuť se hned vplížit do nějaké té literární kavárny a rovnou tu větu vyzkoušet na lidi. Haló, víte, co je největším problémem...? A pak: prásk! Jistě se vyděsí.

Ale zatím v mysli pátrám po těch autorech bez úzkosti či pokory, po těch zřejmě mluvcích, korupčnících, žvanilech, fiflenách, podvodnících či jak to literární vědec vlastně myslel? Jsou snad bez úzkosti básně Hejdy, Jirouse, Fišerové? A nečerpají též z vyloženě temných studnic úzkosti práce Placákovy, Haklovy či Balabánovy? Štvou vědce snad ti nejmladší? Píše tu bez úzkosti ať prózu, či poezii Šindelka, Michalová? Keroušová? Ale kdepak! Česká literatura a čeští autoři mají problémů a věcí k vytýkání i třeba ku posměchu ažaž, nedostatek úzkosti k tomu ale věru nepatří. Kdepak, v tomhle punktu vyráží literatura do nového roku úplně zdravá, prolezlá totiž úzkostí až na dřeň.

O autorovi| JÁCHYM TOPOL, redaktor LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!