Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spolupráce ČSSD s KSČM je pro voliče klíčová, tvrdí komunista

Česko

  7:00
BRNO - Spolupráce ČSSD s KSČM a dalšími levicovými politickými stranami, které by mohly být zvoleny do parlamentu, je pro levicového voliče klíčová. Řekl to lídr komunistů v jihomoravském zastupitelstvu a poslanec parlamentu Vojtěch Adam. Domnívá se, že se jí nelze vyhnout nejen v krajích, ale i ve vládě.

Vojtěch Adam foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Uvedl to v reakci na výroky prvního místopředsedy ČSSD a jihomoravského hejtmana Michala Haška. Ten prohlásil, že ČSSD nemůže spolupracovat s nezreformovanou KSČM.

Lídr jihomoravských komunistů se domnívá, že ČSSD a KSČM budou spolupracovat "ať se to někomu líbí nebo ne". S nikým jiným totiž sociální demokraté nemohou prosazovat a uskutečňovat svůj volební program.

ČTĚTE TAKÉ:

Programová shoda je téměř absolutní, zdůraznil Adam. Haškovy výroky z dnešní Mladé fronty Dnes, že KSČM není zreformovanou stranou a úvahy některých politiků o tom, že komunisty dohání jejich vlastní minulost, bere Adam jen jako "otřepanou nálepku, která na levicového voliče dávno neplatí", protože ten se prý potýká s důsledky špatné sociální politiky.

Zatímco Hašek je proti spolupráci s komunisty, na jižní Moravě je za ni kritizován. Lídři ODS a TOP 09 mu vytýkají, že s KSČM udělal v krajském zastupitelstvu tichou koalici. Regionu sice oficiálně vládne ČSSD s KDU-ČSL, ale ČSSD má s KSČM dohodu o programové spolupráci v kraji.

"Funguje to tak, že KSČM hlasuje s koalicí. I když ne na papíře, ale je jejím členem," řekl dnes předseda krajského klubu ODS Jiří Crha.

Ke spolupráci ČSSD a KSČM na parlamentní úrovni dojde

Komunisté po nedávných krajských volbách o jihomoravskou koalici s ČSSD stáli, nicméně ČSSD se rozhodla pro spolupráci s KDU-ČSL, která prý úspěšně fungovala. Lidovci jakékoli spojení s KSČM odmítají.

"Dříve nebo později na spolupráci mezi ČSSD a KSČM i na parlamentní úrovni velmi pravděpodobně dojde. Hašek cítí problémy, které to může vyvolat. S výhradami ke KSČM bude ale v ČSSD spíše osamocený," řekl dnes politolog Stanislav Balík.

Připustil, že časem mohou v ČSSD a KSČM zvítězit pragmatici upozorňující, že strany jsou si "programově nesmírně blízké". Podle Balíka se Hašek obává potíží, s nimiž se potýkala jihočeská krajská koalice ČSSD a KSČM. Dva z komunistických radních tam v uplynulých dnech opustili své posty; jeden byl rezidentem StB a jeho kolegyně odešla z postu radní pro školství na nátlak veřejnosti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!