Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Adaptace slavných padělků

Česko

BRNO Na 15. března, den čtyřicátého výročí zahájení své činnosti, načasovalo brněnské Divadlo Husa na provázku premiéru inscenace své spoluzakladatelky, režisérky Evy Tálské. Uvede zde adaptaci Rukopisu královédvorského.

„Nápad inscenovat Rukopisy mi zaimponoval, protože je to velmi těžký úkol,“ uvedl umělecký šéf divadla Vladimír Morávek, který dodal, že dovést k jasnému tvaru tak složitý text je čin hodný čtyřicátého výročí.

Známé padělky - Rukopis královédvorský a zelenohorský - byly údajně objeveny na počátku devatenáctého století Václavem Hankou. Měly pocházet ze třináctého a devátého století a v době národního obrození se staly významným povzbuzením. Pravost účelových falz zpochybnil už Josef Dobrovský, v širším povědomí je známá především účast T. G. Masaryka ve sporu o jejich původ na konci devatenáctého století.

Inscenace Rukopisu je návratem Evy Tálské a skladatele Miloše Štědroně k prvním společným provázkovským počinům. „Začali jsme vycházet z fónického materiálu inscenace Sir Halewyn z roku 1968, Rukopis má i podobnou scénu,“ uvedla režisérka.

Z Rukopisů zvolila královédvorský, použila dvě epické a většinu lyrických písní.

Vypravěčkami jsou Staré ženy, které povolávají bojovníky, stěžejním textem je podle Tálské epická skladba Jaroslav, která přináší téma boje křesťanské Evropy s východní kulturou.

„Rukopisy doceňujeme jako politický čin i jako literární dílo velké hodnoty,“ uvedl autor hudby Miloš Štědroň. Vypravěčkami budou Alena Ambrová, Andrea Buršová, Ivana Hloužková, Gabriela Štefanová a Eva Vrbková. Kromě provázkovských herců se v inscenaci objeví i mladí herci z režisérčina Studia Dům. Kostýmy a scénu navrhla Jana Zbořilová, text je použit v přebásnění Kamila Bednáře.

Premiéře Rukopisu bude v den výročí předcházet odpoledne také rozhovor Vladimíra Morávka s teatrologem Bořivojem Srbou, zakladatelem Divadla Husa na provázku v cyklu Jiný café.

Autor: