Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exprimátorka Krnáčová napsala detektivku o korupci v Praze. Původní název Hydra se změnil na Hybris

Adriana Krnáčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adriana Krnáčová. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Praha Bývala pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) přetavila roky v politice do literárního díla a v roční pauze, kdy vysokou politiku opustila, napsala detektivku o korupčním podsvětí pražského magistrátu. Kriminální román líčí příběh dvou brutálních vražd motivovaných bojem o moc v komunální politice. Kniha se původně jmenovala Hydra, ale nakladatelství Mladá fronta název změnilo na Hybris.

Právě pražský magistrát má být v detektivce místem, „kde jsou úplatní volení zástupci lidu těsně spojeni s podnikateli a kde je možné si za patřičný obnos naklonit i státní zástupce,“ píše v anotaci své prvotiny Krnáčová. Knižní thriller, jenž ve svém editačním plánu zveřejnilo nakladatelství Mladá fronta, by měl vyjít letos v dubnu.

Hydra Adriany Krnáčové

Hydra Adriany Krnáčové se objevila v edičním plánu nakladatelství Mladá Fronta.

Před měsícem se Adriana Krnáčová pro deník Blesk vyjádřila , že „osmdesát procent knihy bude fikce, zbytek už nějaké ty vlastní zkušenosti a realita. Lidé, kteří se v ní budou chtít najít, ti se v ní najdou.“

„Když jsou nalezena v pražské Kolbence dvě ohořelá těla, všichni se domnívají, že jsou to bezdomovci. Mrtvoly není možné identifikovat. Nikomu nechybí,“ odkrývá dále děj anotace knižní novinky o 230 stranách, která se snaží rozkrýt chapadla moci na pražském magistrátu. A pokračuje:

„Když se na základě anonymu spustí vyšetřování dlouholetých korupčních praktik v největší městské firmě, vše získává jiný rozměr. Nikdo však nepočítal s tvrdohlavým a nesmlouvavým primátorem. Ten je trnem v oku všem: svému klubu, své straně a také zločincům.“ 

Změna názvu

Původně se román jmenoval Hydra, a je tak uveden i v edičním plánu na webu MF. Nový název Hybris pochází, stejně jako mytické stvoření hydra, z antického Řecka. Hybris znamená domýšlivost a toto slovo také označovalo člověka, který překračuje svým jednáním hranice vymezené bohy či vládcem, a riskuje tak trest. 

„U literatury - a platí to i pro žánrovou literaturu - není nikdy jasné, nakolik se příběh prolíná s fikcí. Nakolik do literatury vstupuje realita, je věcí autorské licence a čtenářovy schopnosti číst mezi řádky,“ sdělil k románu redaktor knižní divize MF Tomáš Dimter.

Adriana Krnáčová byla od roku 2014 jako první žena primátorkou Prahy, ve funkci zůstala do dubna 2018, kdy ji nahradil současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Pak oznámila, že vysokou politiku opouští, aby se mohla více věnovat rodině. Už po roce autorka slavného výroku o ‚zpovykaných Pražanech‘ zahájila návrat do politiky, když se loni na konci října stala místopředsedkyní ANO v Praze 6. Nyní opět usiluje o návrat na pražský magistrát, tentokrát kandiduje na post ředitelky magistrátu.

,
Premium

Český student ve Wu-chanu: Všichni to podcenili. Kvůli rodině bych chtěl zpět domů

Daniel Pekárek (vlevo) ve Wu-chanu s kamarády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když loni v srpnu odletěl do čínského Wu-chanu za vzděláním, nepočítal s tím, že o pět měsíců později bude v tomto...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!