Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Advokát Ďurička: Znovu zabíjet nebude

Česko

  11:25
PRAHA - Představa, že by pražský hoteliér Bohumír Ďuričko po případném propuštění z vazby znovu zabíjel, je podle jeho advokáta Jana Červenky směšná. ČTK to řekl v reakci na návrh státní zástupkyně na rozšíření důvodů podnikatelova pobytu ve vazbě.

Bohumír Ďuričko ve vazbě. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Podle žalobkyně by totiž mohl opakovat trestnou činnost, za níž je stíhán, nebo by mohl spáchat zločin, kterým hrozil. Ďuričko čelí obvinění z vraždy Václava Kočky mladšího. "Čin, který se stal, už nijak dokonat nelze," uvedl Červenka. Soudu navrhl, aby návrhu žalobkyně nevyhověl.

Příčinou návrhu státní zástupkyně na rozšíření důvodů vazby jsou podle deníku Právo nedávná Ďuričkova tvrzení v rozhovorech pro média o tom, že by se v případě podobné situace zachoval stejně. Žalobkyně se tedy prý obává, že by Ďuričko opět mohl proti někomu použít zbraň. Červenka s tím ale nesouhlasí. "Naprosto věřím tomu, že kdyby byl propuštěn z vazby, už se nic takového nestane," uvedl.

Advokát: Ďuričko neohrozil Kočku staršího
Jeho klient by podle něho ani nijak neohrozil provozovatele Matějské pouti Václava Kočku staršího, otce jeho údajné oběti. Ďuričko řekl, že si s ním chce po případném propuštění z vazby vše vyříkat. "Veškeré obavy o jeho jednání ve vztahu k osobě Václava Kočky staršího považuje za účelově zkreslené, když svým vyjádřením měl na mysli toliko možnost ústně vysvětlit otci poškozeného svoji verzi událostí. Mluvit s ním jako otec s otcem, aby nedocházelo k další zbytečné eskalaci konfliktu," stojí ve vyjádření, které advokát zaslal Obvodnímu soudu pro Prahu 1, jenž bude o návrhu žalobkyně rozhodovat.

Obhájce nesouhlasí ani s tím, že by Ďuričko uspořádal ve věznici tiskovou konferenci. O tiskové konferenci hovořila již dříve státní zástupkyně, které se nelíbily okolnosti, za jakých se hoteliér k incidentu pro média vyjadřoval, nebo bratr zastřeleného Jan Kočka. Tvrzení, že jeho klient organizoval tiskovou konferenci, označil advokát za nesmyslné. Podle Červenky setkání ve vazební věznici iniciovali sami novináři, kteří se na návštěvě Ďurička domluvili s vězeňskou službou a vedení věznice. Ďuričko prý pouze souhlasil s poskytnutím rozhovorů.

"Pokud je situace taková, že je ta věc mediálně sledovaná a dva svědci velice široce poskytují rozhovory, tak nevidím nic špatného na tom, že i obviněný má možnost se k tomu veřejně vyjádřit," dodal advokát. "Verze událostí v podání obviněného je podporována přímo i nepřímo výslechy dalších slyšených svědků, což státní zástupkyně ve svém návrhu účelově přehlíží," napsal Červenka ve vyjádření pro soud.

Pomůže třímilionová kauce?
Obvodní soud pro Prahu 1 by se měl také v blízké době zabývat žádostí Ďurička o propuštění z vazby na třímilionovou kauci. Pokud by ovšem v pondělí vyhověl návrhu žalobkyně na rozšíření důvodů vazby, propuštění z vazby na kauci by podle trestního řádu nepřipadalo v úvahu.

Soud Ďurička původně poslal do vazby s tím, že hrozí nebezpečí, že se pokusí uprchnout a že bude ovlivňovat svědky. Druhý důvod po čase žalobci i soud zrušili.

Tragická událost se odehrála ve čtvrtek 9. října po křtu a autogramiádě knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Podle policie se Ďuričko a Kočka mladší dostali do sporu a následně i do potyčky. Ďuričko pak údajně vytáhl zbraň a Kočku mladšího zastřelil třemi výstřely.

Ďuričko: Kočka mladší mě napadl
Ďuričko a svědci přišli s odlišnými verzemi popisu incidentu. Ďuričko médiím řekl, že jej Kočka mladší napadl, protože předtím urazil jeho otce. Po dvou inkasovaných úderech prý Ďuričko upadl na svou těhotnou přítelkyni. Podle svých slov se bál o život svůj, své přítelkyně i nenarozeného dítěte, třikrát proto vystřelil směrem ke Kočkovi mladšímu.

Naopak Kočka starší a další Paroubkův známý, podnikatel Vratislav Šlajer, již dříve řekli, že si nevšimli, že by Kočka mladší Ďurička napadl. Ďuričkovi patří společnost Hotel Axa, která provozuje stejnojmenný pražský hotel. Dříve se angažoval i na fotbalové scéně, když v 90. letech vstoupil do Dukly Praha. V roce 1997 ji přestěhoval do Příbrami a o dva roky později klub prodal kontroverznímu podnikateli Jaroslavu Starkovi.
Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat