6. února 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prověřte podivnou smrt Roma v Žatci, žádá advokát vrchní státní zastupitelství

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Poklidný pietní akt na žateckém náměstí se zvrhl v napadání před pizzerií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poklidný pietní akt na žateckém náměstí se zvrhl v napadání před pizzerií. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

PRAHA Zpráva o odložení případu mladého Roma Miroslava D., který zemřel loni po potyčce v žatecké pizzerii, vyvolala u jeho příbuzných řadu otázek. Okamžitě proto podali stížnost a jejich právní zástupce Michal Pacovský požádal Vrchní státní zastupitelství v Praze, aby kauzu prověřilo.

„Případ byl odložen,“ uvedla na konci minulého týdne k případu mrtvého Miroslava D. ze Žatce krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Věc údajně nelze dokončit s jiným závěrem. Cizí zavinění vyloučila už dříve pitva, kriminalisté ještě čekali na expertizy.

Rodina podala stížnost

Rodina se ovšem s policejním konstatováním nehodlá smířit a jak informoval její právní zástupce Michal Pacovský, podává proti odložení stížnosti. Policejní postup při vyšetřování smrti šestadvacetiletého Miroslava D. ji totiž hrubě zaráží.

„Nemůžu se vyjadřovat ke konkrétním věcem, které se týkají policejního spisu, ale celé to vyvolává otázky,“ řekl pro server Lidovky.cz Pacovský s tím, že se kvůli případu obrátil i na Vrchní státní zastupitelství v Praze.

„Požádali jsme Vrchní státní zastupitelství v Praze, aby na případ dohlédlo, vyžádalo si spis. Věřím, že je to taková záchranná brzda a že tam vše uvidí,“ sdělil.

Rodina mrtvého již dříve podala trestní oznámení na strážníky, stěžovala si i na postup státní policie, která případ vyšetřuje. Její výhrady potom vyvrcholily stížností na dozorující státní zastupitelství, které prý pracuje příliš pomalu (lounští žalobci ji předali krajským nadřízeným v Ústí nad Labem, jenže podnět se jim vrátil - pozn. red.).

Celé policejní šetření považuje Pacovský za pochybné. „Proč to pořád vyšetřují ti samí policisté z okresu, a dokonce přímo ze Žatce? Proč podezřelé úmrtí od začátku vyšetřují jako usmrcení z nedbalosti? Proč je tam od začátku dána tato právní kvalifikace, když v pizzerie při incidentu bylo šest kickboxerů?“ pokládá advokát Pacovský jednu otázku za druhou.

Poklidný pietní akt na žateckém náměstí se zvrhl v napadání před pizzerií.
Na pietní akci na žateckém náměstí se sešly stovky Romů z celé republiky.

Pro připomenutí samotného incidentu s nešťastným koncem: k tragické smrti došlo loni 18. října v pizzerii Panemera kolem sedmé hodiny večer. V restauraci měl mladík podle výpovědí svědků obtěžovat ženy. Zákazníci jej proto drželi na zemi, a to až do příjezdu policie.

Miroslav D. ovšem zřejmě během potyčky zkolaboval a přesto, že se mu dostalo okamžité první pomoci, zemřel. Rodina a blízké okolí má za to, že za jeho smrtí stojí i nepřiměřený zásah policie. Některá média uvádí, že byl mladý muž v době potyčky zdrogovaný. Užívání drog ostatně přiznali i jeho pozůstalí.

Nedostatek stop, vytýká advokát

„Proč až my jsme museli upozornit na to, že na záběru je vidět, jak ho někde tluče pěstí? A další z otázek je, proč policie záznamy nevyhodnotila hned? Proč policie z místa činu neodebrala biologické stopy, když se jedná o podezřelé úmrtí?“ zpochybňoval jednání policistů Pacovský.

Slovem „proč“ během telefonického rozhovoru Pacovský nakonec uvedl minimálně deset vět. „Proč provedla velmi povrchní fotodokumentaci? Ptáme se i na to, proč to za celou dobu nepřešetřoval někdo jiný, než ten, kdo na případu dělal od začátku dělal?“ Podle advokáta je v případu řada drobných pochybeních, jejich počet ale považuje za neúnosný.

Zaráží jej také posuzování stížnosti, kterou podala rodina zemřelého Miroslava D. „Tajně jsem doufal, že celou věc zhodnotí na policejním prezidiu, eventuálně státní zástupce. Nerozumím ani tomu, proč naši žádost o přezkoumání postupu dozorujícího státního zástupce prověřuje ten samý státní zástupce, na jehož práci jsme si vlastně stěžovali. To je absurdní,“ upozornil na další údajnou nejasnost.

Kauzu řeší i ministerstvo

Případ má nicméně sledovat i ministr vnitra Milan Chovanec, který se loni v první půli listopadu sešel s příbuznými mrtvého a romskými aktivisty. „Ani já ani policejní prezident ani nikdo další nemůže získávat informace z živé kauzy. Nicméně případ budu sledovat a o totéž jsem požádal policejního prezidenta,“ uvedl již dříve člen vlády. Jednání se tehdy účastnil i jeden z náměstku policejního prezidenta a tehdejší Chovancův poradce Zdeněk Laube.

Podle informací Lidovky.cz přijal ministr příbuzné mrtvého i letos v lednu. Podle Pacovského se však náměstek nijak neangažoval. „Pokud jsem dobře informován, tak pan náměstek tuto žádost jen přeposlal státnímu zástupci,“ uvedl.

Smrt mladého muže již v loňském roce rozjitřila emoce uvnitř romské komunity v Žatci, současně přiživila napětí mezí ní a většinovými obyvateli. Na pietním shromáždění v centru Žatce loni protestovalo zhruba 300 Romů.

Terčem výhrůžek se během demonstrace stal mimo jiné i majitel pizzerie a jeho zaměstnanci. Lounský soud pak poslal na čtyři měsíce do vězení dvacetiletého Roma, který na Facebooku vyhrožoval zastřelením kuchaři, který v době incidentu nebyl vůbec v zaměstnání.

Provozní manažer podniku navíc popsal několik případů, kdy se objevila před restaurací skupina nadávajících. „Lidé se báli do práce, výhrůžky gradovaly,“ uvedl provozní. Případy se podle informací ČTK zabývá policie.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz