Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Advokát Michal zpochybnil jeden z důkazů. ‚Není to Rittigův podpis,‘ tvrdí

Česko

  13:17
PRAHA - Právník David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal obžalovaný v kauze firmy Oleo Chemical a lobbisty Ivo Rittiga ve středu před soudem zpochybnil jeden z důkazů, kterým je údajná smlouva na odměnu Rittigovi za poradenství. Na dokumentu není podle Michala Rittigův podpis a je nevěrohodný.

Ivo Rittig u soudu. foto:  Petr Topič, MAFRA

Obžaloba v kauze viní deset lidí z vyvedení 20 milionů korun k Rittigovi. Případem se zabývá Městský soud v Praze.

Rittigův obchodní partner Kmeť: Vyšetřování Oleo Chemical je cirkus

Michal narážel na dokument ve spisu, kterým je podle obžaloby smlouva na odměnu lobbistovi. „Viděl jsem řádově stovky jeho podpisů, ale nikdy jsem ho neviděl, že by se nejdřív podepsal kapitálkami, jakože Rittig, a potom se podepsal. Na první pohled vidím, že ten podpis není jeho. Dokument mi přijde jako zcela nevěrohodný,“ dodal advokát. Kancelář MSB Legal (dříve Šachta & Partners) se podle něj dlouhodobě stará o právní, obchodní a účetní aktivity Rittiga a dalšího obžalovaného, podnikatele a právníka Petera Kmetě.

Omluvený Rittig

Soudkyně Kateřina Radkovská zatím vyslechla od minulé středy, kdy hlavní líčení začalo, polovinu obžalovaných. Kdy přijde k výslechu Rittig, zatím není zřejmé. Na lavici obžalovaných má poslední místo, soudkyně ale může pořadí upravit. Do svého výslechu je Rittig z jednání omluvený.

Obžalovaní se podle vyšetřovatelů dopouštěli trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Peníze prý putovaly k Rittigovi díky smlouvám Kmeťovy karibské firmy Cokeville Assets (CA) s Oleo Chemical (OCh) na poradenství, které ale bylo podle policie fiktivní. Škodu způsobenou firmě spočítal žalobce na 19,977.318 korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3,720.040 a „vypraných“ peněz bylo údajně nejméně 13,306.010 korun.

Kromě Rittiga, Kmetě a Michala jsou obžalovaní dva zakladatelé OCh Michal Urbánek a Kamil Jirounek, šéf výroby ve firmě Radomír Kučera, Michalova kolegyně Karolína Babáková, bratr Petr (jednatel účetní firmy Peskim) a účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Jana Šádková. O spolupracující pozici při vyšetřování žádá finanční odborník Peskimu Jaroslav Kubiska. Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat